Neviete si rady so špinavým kobercom? Zmiešajte 2 prísady, ktoré máte doma a behom 20-tich minút bude koberec vyzerať ako nový!

KatkaR Bývanie

Nech už máte interiér vášho domu alebo bytu zariadený akokoľvek, je tu jeden prvok, ktorý vám v ňom pravdepodobne určite nechýba. Koberec dodá vášmu príbytku nádych útulnosti a pohodlia a je skvelým doplnkom, ktorý viete zladiť so zvyškom ktorejkoľvek miestnosti. Koberce síce izbe dodajú šmrnc a je na ne príjemný pohľad, no ťažkosti začínajú vo chvíli, keď sa rozhodnete koberec vyčistiť a dostať ho do stavu, v akom bol pri kúpe. Ak nie ste pripravená rozlúčiť sa s vaším starým kobercom a nahradiť ho novým, nechajte si poradiť a postupujte podľa nasledujúcich rád, vďaka ktorým bude váš koberec aj po rokoch vyzerať akoby ste ho práve kúpili.

Na vyčistenie koberca nemusíte najímať žiadnych profesionálov, ani kupovať drahé chemické prípravky, o ktorých efektivite aj tak v hĺbke duše pochybujete. Stačí, keď si pripravíte zmes zo surovín, ktoré nájdete v šuflíku každej správnej gazdinky, nanesiete ju na koberec, počkáte 20 minút a nakoniec ju povysávate. Ak sa teda v blízkej dobe chystáte na jarné upratovanie, nezabudnite doňho zahrnúť aj niektorý z nasledujúcich postupov.

pixabay.com

Soľ a sóda

pixabay.com

Na škrvnu alebo znečitenú oblasť naneste zmes obyčajnej soli a sódy. Počkajte 20 minút a koberec povysávajte. Táto zmes je skvelým bojovníkom proti malým mastným nečistotám a gazdinky na celom svete si ju nevedia vynachváliť najmä vďaka jej efektivite a jednoduchosti.

Vínny ocot

20 ml stolového octu rozpustite v 1 litri vody. Do roztoku ponorte čistú handru a vyutierajte ňou koberec. Počkajte 20 minút a koberec utrite suchou handričkou. Nakoniec ho povysávajte. Týmto postupom môžete kobercu prinavrátiť jeho pôvodný vzhľad a rozžiariť jeho farby.

Čajový odvar

Tmavé koberce tiež potrebujú starostlivosť. Na svetlých miestach však často zostávajú škvrny. Predísť im však môžete jednoduchým spôsobom – uvarte si z vášho obľúbeného zeleného čaju zázračný odvar. Zalejte čaj, preceďte ho a lístky, ktoré vám zostanú v sitku poukladajte na špinavé miesta koberca. Počkajte, kým úplne uschnú a potom ich povysávajte.

pixabay.com

Odporúčame vám, aby ste na svoje koberce určite nepoužívali tvrdé drôtené kefy. Nielenže poškodzujú štruktúru a vlákna koberca, ale miesto toho, aby škvrny odstránili, ich rozptýlia do koberca. Keď sa rozhodnete svoj koberec kefovať, použite radšej kefu s mäkkými štetinami.

Ako vidíte, čistenie prostredníctvom spomenutých postupov a techník je lacné, jednoduché a efektívne a navyše naň nemusíte použiť žiadne chemikálie. Všetko, čo potrebujete, nájdete v najbližšej skrinke. Vyskúšajte spôsob, ktorý je vám sympatický a dajte nám vedieť, ako to dopadlo. Máte nejaké vlastné tipy a triky, na ktoré pri čistení kobercov nedáte dopustiť? Podeľte sa s nami o vaše odskúšané techniky.

Pozri aj: Tento bleskový čajový nápoj čistí telo od toxínov, parazitov, pomáha pri chudnutí a ďalších viac ako 50 chorobách vrátane…

Katuš, sovkusom.ru

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: