Pripravil si tento roztok a namočil v ňom handričku, ktorú upevnil na toaletu. O 2 hodiny neskôr sa nestačil čudovať!


Čistiace prostriedky nie sú žiadna sláva. Množstvo chémie, ktorá leptá nielen povrchy v kúpeľniach, ale aj toaletu, či vaňu, v neposlednom rade škodí naším rukám. Nehovoriac o výparoch, ktoré pri čistení vdychujeme. Naozaj sa to nedá inak?

takprosto.cc

V moderných domácnostiach sme si už akosi zvykli na to, že s čistiacimi prostriedkami máme všetko hotové raz dva a vedome ignorujeme fakt, že aj ich sila je čoraz agresívnejšia, pretože výrobcovia tlačia na dokonalý efekt. Lenže ten sa dá dosiahnuť aj prirodzenejšou cestou, ktorá zďaleka neublíži v toľkých smeroch ako chémia. Týchto 7 jednoduchých trikov vás naučí, ako udržať kúpeľňu čistú aj bez drastických riešení.

Biela vaňa

pixabay.com

Máte smaltovanú vaňu a na niektorých miestach je zažltnutá? Doprajte jej bieliaci kúpeľ, ktorý zničí nielen žlté škvrny, ale aj baktérie a špinu. Do 4 litrov vody primiešajte ½ šálky octu, ½ šálky alkoholu a ¼ pohára sódy bikarbóny. Vaňu upchajte, a zmes vylejte do nej. Poriadne ju vydrhnite a neoplachujte najbližších 15 minút. Potom vaňu vypustite a všetko zmyte studenou vodou.

Neupchaté trysky

pixabay.com

Veľmi tvrdá je na Slovensku takmer všade a ak ju máte aj vy, potom určite viete, ako rýchlo a ľahko sa upchá všetko vrátane sprchovej hlavice. Po niekoľkých týždňoch začne voda tiecť z hlavice kade tade. Vyblokujte vodný kameň obyčajným octom. Otvorte batériu a časť s upchatými tryskami namočte na noc do misky s octom.

Zrkadlo bez nečistôt

takprosto.cc

Staršie zrkadlá niekedy potrebujú poriadnu renováciu. Ak ste majiteľmi postaršieho kúsku aj vy, nevyhadzujte ho len preto, že niektoré veci z neho nejdú zmyť. Pôjdu, len na to treba ten správny roztok. Použite zmes peroxidu vodíka a sódy bikarbóny. V rukaviciach vyčistite zrkadlo špongiou a potom opláchnite. Pena na holenie zo zrkadla účinne odstráni zahmlené fľaky.

Dokonale čistý záchod

takprosto.cc

Pripravte si roztok, ktorý vašu toaletu vydezinfikuje ako nič na svete. 10 ml teplej vody zmiešajte s 3 g hydroxidu sodného a 2 ml citrónovej šťavy. Všetko spolu premiešajte a dajte do fľaše s rozstrekovačom. Postriekajte okraje misy a nechajte ho pôsobiť 2 hodiny. Potom celú toaletu ešte vydrhnite záchodovou kefou a spláchnite. Zbavíte sa tak fľakov, kruhov, ale aj stekancov, ktoré nejdú umyť.

Hygienicky čistá WC kefa

takprosto.cc

Kúpiť si novú WC kefu síce nie je drahá záležitosť, ale prečo by ste to robili, ak je tá vaša pevná, slúži vám ako má, ibaže je vekom sfarbená? WC kefa bude opäť biela, ak ju vykúpete v roztoku z trochy koncentrovaného čistiaceho prostriedku, ½ šálky sódy bikarbóny, 2 čajových lyžičiek soli a ¼ šálky octu. To všetko zalejte ½ litrom vriacej vody a kefu v takomto bieliacom kúpeli nechajte oddychovať asi hodinu. Odporúčame kúpeľ realizovať vo vedre, alebo v lavóri.

Stop hrdzi

takprosto.cc

Hrdza je prekliatie každej domácej panej. Nedá sa jej zbaviť a je nekonečne škaredá. Možno ste však nevedeli, že ak hrdzavé miesto poriadne posypete kuchynskou soľou a na ňu ešte nakvapkáte trochu citrónovej šťavy, zmizne ako gáfor. Účinok je taký, že kým citrónová šťava soľ trochu rozpustí, tá začne absorbovať hrdzu sama a akoby ju pohltí. Večer teda hrdzu zasypte a ráno opláchnite.

Škvrny na strope

takprosto.cc

Ľudia žijúci v panelových bytoch s pôvodnými sprchami vedia, o čo je reč. Naplňte vedro vodou a octom v pomere 1:1 a mopom prejdite kúty a strop. Po žltých fľakoch neostane nič.

takprosto.cc

Aké triky doma používate vy? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov