Opravár práčok mi dal radu nad zlato. V kuchyni máte niečo, vďaka čomu bude pri pravidelnom čistení stále ako nová

Zuzana Fulopova

V dnešnej dobe si už asi ani nevieme predstaviť život bez práčky. Vložíme špinavé veci do tejto úžasnej mašinky, dáme prášok, nastavíme program, stlačíme gombík a o pár hodín máme veci čisté takmer bez námahy. Aby sme však neprišli o túto drahocennú pomocníčku príliš skoro, mali by sme jej dopriať pravidelnú starostlivosť. Ako na to?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay

Údržba práčky

Naša pračka nám môže vydržať dlho, ak ju pravidelne budeme zbavovať nečistôt od  usadeného vodného kameňa. Tým predídeme poruche ohrievača vody a upchávaniu filtra, teda najčistejším príčinám pokazenia práčky.

Čistenie ohrievača

Funkciu ohrevu vody na prevádzkovú teplotu vykonáva rúrkový elektrický ohrievač v nádrži práčky. Ak však nečistoty vo vode presiahnu normu, ohrievač sa môže pokaziť. Pri každom praní sa zároveň viac znečisťuje, čo má za následok zlyhanie práčky.

# 1 Čistenie pomocou kyseliny citrónovej

Na čistenie práčky s objemom valca 5 litrov budeme potrebovať 100 až 120 g kyseliny citrónovej, ktorú nalejeme do nádoby určenej na prášok a pustíme pranie na 60 stupňov, na 1 až viac hodín. Kyselina citrónová nám pomôže vyčistiť nie len ohrievač ale aj bubon pračky.

# 2 Čistenie pomocou octu a sódy bikarbóny

pixabay

Ocot nám rýchlo vyčistí ohrievač, ale záleží od vás, či ho použijete vo veľkom množstve, pretože môže byť nešetrný ku gumovým častiam. Na prvý variant čistenia budeme potrebovať 4 litre 9% octu a sódu bikarbónu. Ocot nalejem do bubna práčky, pridáme celú sódu bikarbónu a zapneme práčku na 60 stupňov, na 1 až viac hodín.

Ak chceme zvoliť alternatívu s menšou dávkou octu, stačí nám 200 až 250 ml 9% octu, ktorý nalejeme do zásobníka na prášok spolu s 2 lyžičkami sódy bikarbóny. Následne zapneme práčku takisto na 60 stupňov a perieme 1 až viac hodín.

Čistenie filtra

Aj  filter, ktorý sa nachádza na spodnej časti práčky, sa môže časom  znečistiť a prispieť k pokazeniu práčky, a preto by sme ho mali pravidelne čistiť. Opatrne otvorime poklop, podsunieme pod neho misku, odskrutkujeme veko v smere hodinových ručičiek a následne odstránime všetky nahromadené nečistoty čistiacim prostriedkom.

Čistenie zásobníka pre pracie prostriedky

Časom sa môže vytvoriť na povrchu zásobníka pre pracie prostriedky nečistota, dokonca až pleseň. Aby sme predišli týmto kontaminantom, mali by sme ho pravidelne čistiť. Budeme potrebovať starú zubnú kefku, mydlo a čistiaci prostriedok. Vyberieme zásobník z práčky, a následne ho vyčistíme v umývadle s kefkou a mydlom. Po očistení doň nalejeme 20 až 30 ml čistiaceho prostriedku a po 1 až 2 hodinách dobre vyumývame a zasunieme naspať do práčky.

Čistenie pod gumovým pásom

Bubon práčky aj gumový pás vyčistíme za pomoci hubky a antibakteriálneho čistiaceho prostriedku. Ak je nečistota usadená aj pod gumovým pásom, necháme prostriedok pôsobiť pol hodinu a následne všetko dobre vyumývame zubnou kefkou.

Pravidelné čistenie práčky nám nielenže predĺži jej životnosť, ale aj zlepší kvalitu prania. A to za tú námahu stojí, čo poviete?

Pozri aj: Vedci prišli s novým prelomovým objavom. Konečne odhalili pravdu o tom, čo s vašim telom urobí 1 deň pôstu

                                                                                                                           Zuzu, takprosto.cc

Najnovšie články