Moje strieborné šperky boli po rokoch zanesené a chcela som, aby vyzerali ako nové. Našla som týchto 13 spôsobov, ako vyčistiť striebro a všetky fungujú dokonale


Strieborné šperky sú módne celé stáročia, no čistiť ich treba oveľa častejšie, než zlato. Ako na to, to vám prezradíme v tomto článku. Niektoré spôsoby sú také bizarné, že sa ich budete báť vyskúšať. Na striebro však fungujú skvele a šperky a strieborné predmety sa po vyleštení ligocú ako nové.

striebrotitstriebro
pexels.com

Alobal

Zmiešajte liter vody, lyžicu sódy bikarbóny a kus alobalu a priveďte zmes do varu. Položte striebro do nádoby s tekutinou na 10 sekúnd a potom vyberte s pomocou kuchynských klieští. Ak je striebro priveľmi zájdené, môžete ho nechať v zmesi o niečo dlhšie.

Prací prášok

Ak chcete vyčistiť striebro pomocou štipky chémie, vyložte misku hliníkovou fóliou, naplňte ju teplou vodou a pridajte polievkovú lyžicu pracieho prášku. Striebro namočte na 1 minútu a potom vyberte, opláchnite čistou vodou a vysušte na vzduchu.

Kečup

striebro6
pexels.com

Jeden z najbizarnejších spôsobov na čistenie striebra je pomocou kečupu. Na papierovú utierku vytlačte trochu kečupu a potom cezeň opatrne a jemne pretiahnite poškodené miesta na striebornom šperku. Nechajte kečup pôsobiť asi 15 minút a potom ho opláchnite a striebro vyutierajte utierkou. V prípade textúrovaných detailov, použite na čistenie zubnú kefu, ktorá sa dostane aj do úzkych štrbiniek.

Kukuričný škrob

Pasta z kukuričného škrobu a vody spôsobí, že striebro bude vyzerať ako nové a všetky nečistoty zmiznú. Vymiešajte si teda zo škrobu a vody hustú pastu a vlhkou handričkou potrite striebro. Po niekoľkých minútach ju utierkou alebo froté uterákom jemne zotrite a preleštite.

Zubná pasta

striebro4
pexels.com

Vytlačte si trochu zubnej pasty na handričku a potrite ňou striebro. Utierkou ho preleštite a potom opláchnite pod vodou. Uvidíte, ako bude striebro žiariť!

Dezinfekčný prostriedok na ruky

Ak ste niekedy mali pocit, že po aplikovaní dezinfekčného prostriedku na ruky sa vám šperky viac leskli, nemýlili ste sa. Nebojujú len proti baktériám, ale navracajú aj stratený lesk strieborným šperkom. Handričkou aplikujte trochu prostriedku na znečistené striebro a nechajte chvíľočku pôsobiť. Potom jednoducho zotrite a preleštite utierkou.

Citrónová sóda

striebro1
pexels.com

Vytlačte si šťavu z citróna do misky, dolejte za pohár sódy a strieborné šperky do nej na hodinu namočte. Po vytiahnutí budú ako nové.

Čistič okien

Ak máte prostriedok na čistenie okien vo fľaške s rozstrekovačom, nastriekajte trochu na strieborné predmety a preleštite handričkou. Ak ho máte vo fľaške, aplikujte ho pomocou namočenej handričky.

Vlasový kondicionér

Podobne, ako pri čistení pomocou zubnej pasty, aj kondicionér jednoducho naneste na znečistené miesta a zubnou kefkou alebo handričkou ich preleštite. Striebro bude ako nové.

Krieda

striebro3
pexels.com

Strieborné predmety ostanú lesklé aj po aplikovaní obyčajnej kriedy. Krieda absorbuje vlhkosť a zabráni ďalšiemu poškodzovaniu a znečisťovaniu strieborných šperkov a predmetov. Nadrobte kúsok kriedy a posypte ňou striebro. Potom jemne prejdite handričkou a očistite sfúknutím.

Amoniak

Amoniakom čistia strieborné šperky aj mnohí šperkári, no vy si to môžete vyskúšať bez obáv doma. Zmiešajte si šálku teplej vody so šálkou číreho amoniaku. Šperky do tekutiny namočte na 10 minút a potom vyberte. Jemne utrite a vysušte.

Ocot a sóda bikarbóna

Zmiešajte ½ šálky bieleho octu s 2 polievkovými lyžicami sódy bikarbóny a nechajte v nich šperky ponorené 2-3 hodiny Potom opláchnite studenou vodou a uvidíte ten lesk a čistotu.

striebro2
pexels.com

Citrónová šťava a soľ

Vaše striebro bude opäť žiariť, ak ho necháte na noc namočené v zmesi z jednej polievkovej lyžice citrónovej šťavy a 1 ½ šálke vody spolu s ½ šálkou sušeného mlieka.

Zdá sa vám to šialené? Vyskúšajte to a sami uvidíte výsledky.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), rd.com

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov