Ako vydržať v rúšku počas horúcich dní? Prečítajte si týchto 6 tipov, ktoré vám pomôžu

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: Pixabay / TASR archív

Rúška sa stali od marca súčasťou našich bežných dní. Nosíme ich so sebou stále a všade, aby sme si ich v prípade potreby mohli nasadiť. Hoci už rúška vonku nosiť nemusíme, stále nás vedia potrápiť, a to hlavne v horúčavách.

Rúška sú v súčasnej dobe najúčinnejšou ochranou proti koronavírusu. V letných teplotách sa však často stávajú na obtiaž, a to napríklad vo verejnej doprave či v obchodoch. Ľudia, ktorí pracujú v obchodoch alebo v nemocniciach, sa taktiež necítia dvakrát komfortne. Existuje však niekoľko tipov na to, aby ste to s rúškom zvládli lepšie. Priniesol ich portál BBC.

Vyberte si správne rúško

“Všetci ich musíme nosiť, ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť,” hovorí konzultant dermatológ Adil Sheraz, ktorý pracuje v londýnskej nemocnici NHS. Podľa neho je dôležité vybrať si rúško z priedušného materiálu, ako je napríklad bavlna či dokonca bambus. Tvrdí, že chirurgické, jednorázové rúška nie sú z takého priedušného materiálu, teda vašu tvár nebudú “držať v chlade”. Dodáva však, že nevýhoda bavlnených rúšok spočíva v tom, že absorbujú viac tekutín a môžu sa navlhčiť, takže je dôležité mať viac kusov.

Foto: Needpix.com

Pomôže aj farba

Taktiež vám môže pomôcť farba rúška. “Zvážte také, ktoré je skôr svetlejšie, než tmavšie. Tmavé farby absorbujú viac svetla, ktoré premieňajú na teplo.” Mnohí ľudia si ho dávajú na chvíľu do mrazničky, to však príliš neodporúča.

Menej make-upu

“Ďalšou vecou, ktorú môžete urobiť, je obmedziť make-up,” povedal. Make-up sa mieša s potom a upcháva póry. Preto je podľa neho dôležité používať opaľovací krém a hydratačný krém na báze vody. Tie nebudú zaťažovať vašu tvár, ale ani rúško. Dôležité je podľa neho nezabúdať na krém na opaľovanie, pretože slnko vám môže ublížiť napriek tomu, že máte tvár zakrytú. Dobré je aj sérum kyseliny hyalúronovej, ktoré vás osvieži.

Ak používate štít, občas si ho dajte dole

Veľa ľudí možno investovalo do ochranného štítu tváre, na miesto rúška. Mnohí ich zase musia využívať pri práci. Počas horúcich dní to nie je nič príjemné, okrem toho sa vám potí celá tvár, takže sa vám štít kĺže. Vždy si preto doprajte chvíľu času bez neho a dávajte si ho dole tak často, ako je to len možné.

Foto: TASR/AP

Dbajte na hydratáciu

S rúškom alebo bez rúška, najdôležitejšie je, aby ste zostali hydratovaný. S rúškom to však býva často obtiažne, pretože máme ústa neustále zakryté a menej často nám napadne, že by sme sa mali napiť. Vtedy môže dôjsť k dehydratácii. Voda vám pomôže lepšie zvládať leto s rúškom.

Rúško nemočte

Keď je to možné, vyhýbajte sa najväčšiemu teplu a aktivity si plánujte, keď sa trocha ochladí. Ak sa vám pod rúškom veľmi ťažko dýcha a máte pocit, že je vám na odpadnutie, určite sa utiahnite niekam do tieňa, podľa možností si dajte rúško dole a snažte sa zhlboka dýchať. Aj keď sa chcete ochladiť a myslíte si, že vám pomôže, keď rúško namočíte, nerobte to. Môže to úplne narušiť schopnosti rúška.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: