Šikovnosť tejto ženy nemá obdobu! Na záhradu si vlastnoručne vytvorila kamenné gule, ktoré jej všetci závidia, stoja málo a skrášliť môžu aj vašu záhradu!


Tomuto návodu sa určite potešia najmä ženy, ktoré majú vlastnú záhradu. Iste mi dáte za pravdu, že zveľaďovať a neustále skrášľovať prostredie okolo domu je niekedy možno namáhavé, ale vo výsledku vždy prináša úsmev na tvári. Posedenie v takomto kúsku prírody pôsobí ako balzam na dušu a nejedna z nás vie takto príjemne zrelaxovať. O originálnu úpravu záhrady sa snaží hádam každý (nielen) vášnivý záhradkár, a ak chcete obohatiť aj tú svoju, tento článok sa vám bude hodiť. Nádherné dekoračné gule z cementu nestoja veľa, vyrobíte si ich aj bez pomoci a najmä – ručná práca s vlastným kreatívnym vkladom je na nezaplatenie.

marrietta.ru

Dekoračné gule si pokojne môžete kúpiť i v obchode, no kreatívnejšie z nás určite neodolajú možnosti vytvoriť si ich presne podľa vlastných predstáv.

marrietta.ru

Možností na úpravu tejto záhradnej ozdoby je nesmierne veľa. Využiť môžete aj metalické nátery.

marrietta.ru

Ak nie ste minimalistická duša, ktorej sa na prvý pohľad zapáčia čisté tvary jednofarebnej gule, pokojne využite farebné sklíčka, kúsky zrkadiel, črepiny, kúsky keramiky alebo kachličiek, korále, kamienky alebo prvky so zaujímavým reliéfom.

marrietta.ru

Betónové gule vyrobené z cementu a piesku vydržia všetky poveternostné podmienky a nevyžadujú si žiadnu špeciálnu údržbu. Ich prípravu zvládnete aj samy, za predpokladu, že vám vrecia cementu a piesku niekto pomôže preniesť na požadované miesto. Celá príprava vám zaberie maximálne 2 dni a vy sa potom môžete roky kochať vlastným výtvorom. Stojí to za to, však?

marrietta.ru

Budeme potrebovať:

cement

voda

piesok

štrk

gumené rukavice

igelitové vrecia

špachtľa, naberačka, nôž

lopty požadovanej veľkosti

vedro (alebo iná veľká nádoba)

Postup:

Pripravíme si klasické lopty rôznych veľkostí a aby sme zabránili ich pohybu, vložíme ich do piesku (kvôli stabilite). Samozrejme pracujeme na rozprestretom igelitovom vreci, kde si požadované množstvo piesku môžeme vysypať. Následne si pripravíme zmes betónu, ktorým budeme lopty cez malý vyrezaný otvor plniť.

marrietta.ru

Vo väčšom vedre, do ktorého si nalejeme trochu vody, si rozmiešame cement a piesok, pričom množstvo cementu by malo byť väčšie. Následne pridáme štrk a vytvoríme hustú hmotu. Tú potom lopatkou vkladáme do lopty, pokiaľ ju celú nenaplníme.

marrietta.ru

Lopty plnené betónom potom necháme stáť 24 až 48 hodín, pokiaľ betón nezatvrdne. Následne nadrežeme loptu a „ošúpeme“ ju z cementu ako pomaranč.

marrietta.ru

Vzniknuté nerovnosti orežeme a vybrúsime.

marrietta.ru

Gule môžeme nechať aj v takejto podobe. V tomto prípade je vhodné použiť aj biely cement, ktorý guliam dodá svetlejšiu farbu a krajší efekt.

marrietta.ru

Gule však môžeme natrieť farbou alebo nastriekať rôznymi exteriérovými sprejmi.

marrietta.ru

Použitím lepidla si gule môžete ozdobiť rôznymi kúskami farebného skla, zrkadla, keramiky, plieškov alebo iných ozdobných prvkov. Gule môžete nechať obrásť machom, čím vytvoríte neuveriteľne zaujímavý prírodný efekt a dotvoríte štýl minimalistickej záhrady.

marrietta.ru

Ak chcete vytvoriť veľké gule, postačí vám plážová nafukovacia lopta, ktorú obalíte v mriežkovanom pletive (kúpite v stavebníctve).

marrietta.ru
marrietta.ru

Pozor na ostré hrany mriežky! Nezabudnite ich oblepiť papierovou páskou. Týmto spôsobom loptu perfektne spevníme a betón následne nanášame po častiach na celú plochu lopty.

marrietta.ru
marrietta.ru

Loptu je potrebné vždy z niektorej strany podoprieť. Po uschnutí postupujte rovnako ako pri menších guliach.

marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru

Je len na vás, či si zvolíte jednoduchšiu jednofarebnú verziu alebo gule ozdobíte jemným reliéfnym dekorom. Na ten vám poslúžia valčeky, pečiatky a využiť môžete aj otláčanie rastlín.

marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru

Gule môžete položiť aj na zaujímavý podstavec, čím vytvoríte akúsi mini sochu. Fantázii sa medze nekladú.

marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru
marrietta.ru

Prajeme vám veľa tvorivých riešení.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), marrietta.ru

 

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov