Manžel mi z prechádzky priniesol za dve hrste orieškov a nevedela som na čo. Po 15 minútach pri sporáku ma čakal zázrak!


Nie je to tak dávno, čo naše babičky používali na umývanie vlasov vodu z vyvarených orechových škrupín. Ľudový recept, nad ktorým by sme ešte pred pár rokmi ohŕňali nosom, dnes naberá na sile pre svoje fantastické vlastnosti. Je bez chemikálií, nedráždi a umýva dokonale.

takprosto.cc

Základom je indický orech, ktorý sa do našich končín dostal mnoho rokov dozadu z ďalekej Ázie. Tam o jeho zázračných vlastnostiach vedia dodnes, no u nás sa naň akosi pozabudlo. Vyrábajú sa z neho viaceré čistiace prostriedky, medzi inými aj mydlá a šampóny. No a proces  takejto výroby nie je vôbec náročný. Stačí pár orieškov a máte ho doma aj vy.

Prírodné mydlo

Milovníci prírodnej kozmetiky či starých a osvedčených ľudových receptov určite ocenia kvality tohto prostriedku. Dokonale totiž čistí pokožku od mastnoty a nečistôt, ale nielen to. Pridáva sa aj do prania či pri čistení domácnosti. Dokáže nahradiť celý arzenál rozličnej kozmetiky a čistiacej chémie. Tzv. mydlové orechy však najlepšie účinkujú na vlasy, ktoré po nich ostávajú čisté, lesklé a bez lupín. Šampón z orieškov je vhodný pre všetky typy vlasov. Ako je to možné? No možno preto, že je jednoducho z prírodnej lekárne.

takprosto.cc

Základný recept

Nazbierajte si malé vrecko orechov a pripravte si z neho šampón, sprchový gél, domáce mydlo či čistiacu vodu na odstraňovanie mejkapu. Nechajte si zovrieť liter vody a pridajte 10-15 kusov orechov ešte v šupke. Varte približne 15-20 minút a potom cez gázu prefiltrujte vývar. Nechajte ho vychladnúť a za studena ho používajte ako šampón. Ak prostriedok na vlasoch začal peniť, je v poriadku. Ak nie, ešte raz ho prevarte alebo si vyskúšajte uvariť ďalšiu dávku, nechajte ju však prevrieť trochu dlhšie. Šampón z vlasov oplachujte len teplou vodou.

takprosto.cc

Vyšší level

Do pláteného vrecka vložte 10-15 kusov orechov v šupke, dajte ich do vriacej vody a miešajte. Keď začne zmes peniť, odoberte penu a naneste si ju na vlasy. Po krátkej masáži pokožky hlavy penu opláchnite teplou vodou. Postup môžete opakovať dvakrát. Pena vám vlasy po niekoľkých umytiach prirodzene zosvetlí.

takprosto.cc

Ak si chcete pripraviť hydratačný balzam, pomeľte za hrsť jadier orechov v mlynčeku na kávu, pridajte 2-3 polievkové lyžice múky a teplú vodu. Varte približne 10-15 minút a výsledný prostriedok aplikujte na vlasy, nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom umyte teplou vodou.

Pomocník pri praní

Orechy však nemusíte používať len na kozmetické účely, pripravte si z nich aj mydlo, ktoré pridáte do prania. Tento prostriedok vyčistí bežnú špinu a je veľmi hypoalergénny. Stačí, ak hodíte k bielizni do bežného prania plátenné vrecko z 5-6 orechmi a pustíte program na 40 stupňov. Mydlové orechy nemajú žiaden zápach. No ak vám napriek tomu chýba vôňa čistej bielizne, nakvapkajte na orechy pár kvapiek esenciálneho oleja.

takprosto.cc

Vyskúšate? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov