Tento rok sa mi v záhrade premnožili vošky. Keď mi odborník poradil tento trik, nechcela som tomu veriť, no fungoval perfektne!

Lucia Mužlová Návody

2.Ak máte záhradku, potom možno máte aj niekedy hlavu v smútku. Niekedy nás trápia slimáky, inokedy nám úrodu ničia chrobáky, húsenice alebo vošky. Dnes si povieme, ako bojovať práve s nepríjemnými voškami, ktoré sa častokrát usídľujú na listoch rastlín, a čo je hlavné, na spodnej časti, kde ich koľkokrát ani nevidíme.

GLOBAL LOOK PRESS

Tento problém mala pred rokmi aj moja stará mama, ktorá sa o záhradku vzorne stará, no niekedy podobným situáciám jednoducho nezabránite. Všimla si, že jej paradajky napadli vošky. Spoznala ich tak, že na spodnej časti listu zbadala drobné bodky. Bolo to jasné!

Tak, ako všetky staré mamy, aj tá moja mala v zálohe pár babských trikov. Spreje s obsahom nikotínu alebo teda tabaku nájdete aj v záhradkárskych obchodoch, takže sa nejedná o žiadny prelomový nápad. Niekde ale počula, že tabak skutočne funguje.

Dokáže zatočiť nie len s voškami, ale aj s komármi alebo vínnymi muškami. Spreje, ktoré kúpime v obchodoch predsa len obsahujú mnoho škodlivých látok a sú podstatne silnejšie. Dnes si povieme, ako si takýto ochranný sprej vyrobíme aj doma.

Budeme potrebovať:

tabak (z cigarety, prípadne ten, ktorý sa používa na šúľanie cigariet)

teplú vodu

tekuté mydlo

Postup:

Na jednu šálku tabaku budeme potrebovať asi 3 litre teplej vody a 10 kvapiek tekutého mydla. V prípade potreby si túto zmes môžete pripraviť aj v menšom množstve.

Keď všetky ingrediencie zmiešame, necháme tekutinu aspoň 30 minút postáť. Precedíme ju cez sitko a nalejeme do nádoby s rozprašovačom. Zmes nám vydrží až jeden mesiac.

Tabakovú zmes aplikujeme zo spodku na listy, ktoré sú postihnuté voškami. Nastriekať ju môžeme aj na stonku a na okolitú pôdu. Vďaka tomuto jednoduchému triku zničíte vošky a zbavíte sa aj iného hmyzu, ktorý by mohol vašu úrodu ohrozovať.
Ak sa vám tento nápad páči, prípadne ak ho poznáte, neváhajte a podeľte sa oň s priateľmi. Moja stará mama si ho nevie vynachváliť.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), homeguides.sfgate.com
0
Komentovať (0)