Už ma nebavili všetky tie diéty, ktoré držali všetci okolo! Toto je to, čím by ste sa mali riadiť po 35-ke


Je oveľa jednoduchšie zhodiť zopár kilogramov, pokiaľ máte 20 rokov a organizmus v najlepšej forme. S pribúdajúcim vekom sa však naše telo nespráva rovnako ako zamladi a kameňom úrazu pri neefektívnych diétach býva pomalý metabolizmus. Najmä ženy, ktoré už prekročili hranicu 35 rokov, môžu mať s touto problematikou starosti. Ak je to aj váš prípad, nezúfajte. Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.

pexels.com

Aktívny životný štýl, ktorý zahŕňa pohyb a cvičenie, ale i vyvážená strava, pravidelný prísun kvalitných potravín a príjem dostatočného množstva tekutín, je absolútnym základom, od ktorého sa treba odraziť. Vo vyššom veku však začína robiť neplechu aj nie celkom perfektne fungujúci endokrinný systém, čo je vlastne sústava žliaz s vnútorným vylučovaním. Hormóny, ktoré tieto žľazy produkujú, ovplyvňujú fungovanie nášho organizmu a môžu byť zodpovedné aj za pribúdajúce kilogramy.

pexels.com

Zrýchlením metabolizmu dosiahnete zastavenie neustáleho nárastu hmotnosti a budete sa cítiť celkovo lepšie. Nasledujúce rady vám prezradia, ako na to.

Štítna žľaza

flickr.com

Nadmerná alebo naopak nedostatočná funkcia štítnej žľazy môže mať vplyv na celý rad zdravotných problémov. Nielenže sa jej chybná funkcia odrazí na vašej vyššej hmotnosti, zasiahne i psychiku človeka a jeho celkový pocit. Preto sa môžete cítiť apaticky, unavene, dokonca nezriedka prichádzajú i depresie. Klesajúce libido, predčasné starnutie a vysušenie pleti nie je výnimkou.

pixabay.com

Ak chcete týmto problémom zabrániť, podľa odporúčaní endokrinológov by ste mali zvýšiť príjem jódu, ale i vitamínov skupiny B a C. Tieto látky sú najviac obsiahnuté v zemiakoch, rajčinách, reďkovkách, fazuli a špargli. V hojnom množstve ich obsahuje i ovos, morské plody a pivovarské kvasnice.

Gonády

Pod týmto názvom rozumieme pohlavné žľazy v ktorých sa tvoria pohlavné hormóny a bunky. U mužov sú to semenníky a u žien vaječníky a tieto žľazy sú zodpovedné i za proces starnutia. Veľmi prísne diéty, pri ktorých je radikálny úbytok váhy počas niekoľkých dní, lekári neodporúčajú aj kvôli narušeniu funkcií pohlavných žliaz, ktoré sú na takéto vplyvy veľmi citlivé.

pexels.com

Ak chcete podporiť ich normálnu a správnu funkciu, mali by ste zvýšiť príjem C a E vitamínov.

Nadobličky

en.wikipedia.org

Správna funkcia týchto žliaz s vnútorným vylučovaním okrem iného zaručuje dostatok energie a samozrejme dobre fungujúci metabolizmus. Samozrejme by malo byť vo vašom záujme udržiavať nadobličky v čo najlepšom stave a podporiť ich správnu funkciu. V tom prípade by ste mali staviť na príjem vitamínov A, C a E.

Prištítne telieska

commons.wikimedia.org

Vaječné žĺtky a nesmierne zdraviu prospešný rybí olej sú základnými surovinami, ktoré by ste nemali vynechávať, pokiaľ nechcete mať problém s prištítnymi telieskami. Vitamín D, ktorý sa v týchto potravinách nachádza v hojnom množstve, je pre správne fungovanie týchto žliaz nevyhnutný. Inak si koledujete aj o negatívnu zmenu nálady, ktorá sa prejavuje podráždenosťou, zlosťou a výbuchmi hnevu.

Pankreas

Mnoho ľudí má problém práve s touto žľazou. Skôr ako bude neskoro a vy sa budete musieť uchýliť k množstvu tabletiek z lekárne, skúste si pomôcť prírodnou cestou. Zvýšte príjem vitamínu B a nevyhýbajte sa ani kyseline glutámovej, ktorá sa okrem iného podieľa i na metabolizme tukov. Dôležitá je i aminokyselina s názvom cysteín, ktorý je v organizme súčasťou detoxifikačného systému. Problémy s pankreasom nevedú len k zvyšovaniu hmotnosti, ale aj k nebezpečnej cukrovke.

pixabay.com

Dodržiavajte tieto rady a nakopnite svoj metabolizmus prírodnou cestou. Veríme, že sa váš zdravotný stav zlepší a ako bonus budete o pár kíl ľahšia.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), sovkusom.ru

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov