AKTUALITA: Budú sa deti učiť cez letné prázdniny? Premiér Igor Matovič túto možnosť pripustil

TASR

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Premiér Igor Matovič pripustil, že deti by mohli mať počas letných prázdnin možnosť aspoň mesiac chodiť do škôl a dobehnúť zameškané učivo. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy vysvetlil, že ak to umožní situácia a čísla budú naďalej priaznivé, bolo by to v prospech detí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zdôraznil, že o tom, ale aj o skoršom otvorení obchodov budú rozhodovať odborníci a epidemiológovia, nie politici. Verejnosť i politikov vyzval k zodpovednosti, apeloval najmä na ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Na otázku, či zvažujú zrušenie letných prázdnin, odpovedal, že nie všetky deti mali počas krízy rovnaké možnosti venovať sa štúdiu vzhľadom na pomery, z akých pochádzajú. „Je, samozrejme, v ich záujme, aby sme túto medzeru dobehli,“ poznamenal s tým, že uvažujú, že by aspoň mesiac počas prázdnin dali deťom možnosť chodiť do školy.

Foto: TASR/Martin Baumann

„Bodaj by sme ich otvorili za dva týždne. Keď budeme mať týždeň 0 alebo 1 prípad, tak poďme do toho. Rodičia pošlú deti do škôl a škôlok,“ vyhlásil premiér. „Čím chudobnejšia rodina, tým viac tie deti z pohľadu vzdelávania tieto týždne trpia. Tam je najväčší hendikep, oni nemajú tablet, mobil, čiže tie možnosti sa učiť. Je záujem, aby sme túto medzeru dobehli. Je úvaha aj o tom, aby práve tieto deti dobrovoľne šli cez prázdniny do školy a dobehli, čo zmeškali,“ povedal Matovič.

V súvislosti s otváraním predškolských zariadení skonštatoval, že nie všetci rodičia sú ochotní dať svoje deti do škôlok už teraz. Poznamenal, že ekonomicky je Slovensko na tom dobre. „Tým, že máme zdravých ľudí na Slovensku, máme aj najzdravšie firmy,“ povedal s tým, že firmy nemajú zamestnancov v karanténe. V momente, ako príde zahraničný dopyt, môže sa podľa jeho slov okamžite vyrábať.

Čo na to minister školstva?

Ak by malo prísť v súvislosti s rýchlejším uvoľňovaním obmedzení aj na otvorenie škôl a škôlok, nepôjde o celoplošné opatrenie. Vo štvrtok to počas rokovania vlády uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Foto TASR: Jakub Kotian

Priznal, že o tejto téme diskutujú s epidemiológmi a ďalšími odborníkmi na ústrednom krízovom štábe, nič však nie je definitívne rozhodnuté. „Diskutujeme o rôznych variantoch, ak by to však malo byť, nebude to celoplošné,“ zdôraznil minister. „Pri otváraní a znovuzavedení fungovania škôl budeme hľadieť na prísne bezpečnostné a hygienické pravidlá, zohľadňovať budeme kapacitu škôl, počet žiakov, ale aj spôsob vyučovania a tiež vek a bezpečnosť učiteľov,“ naznačil.

Konkrétne rozhodnutia v tejto otázke určí vývoj pandémie. „Neviem povedať, že vtedy a vtedy pôjde tá alebo oná skupina žiakov do školy, je to všetko ešte v štádiu diskusie,“ povedal.

Pripustil tiež, že v prípade osemročných gymnázií by sa mohli predsa len uskutočniť prijímacie pohovory. „V prípade osemročných gymnázií je potrebné, aby sme sa stretli s týmito žiakmi, preto sme aj ten termín posúvali na 15. júna, keď by mohli byť podmienky uvoľnené,“ naznačil. „Ak by sa situácia nevyvíjala dobre, máme pripravenú alternatívu k prijímačkám,“ dodal. V polovici mája má podľa neho zaznieť jasné stanovisko.

Klasické prijímacie pohovory na stredné školy v tomto školskom roku nebudú, žiaci sa na nich osobne nezúčastnia. Pri ich prijatí na stredné školy bude rozhodovať ich prospech. Gröhling to oznámil v stredu, argumentoval tým, že prijímacie konanie, týkajúce sa zhruba 40 000 deviatakov, by v aktuálnej situácii bola enormná záťaž pre školy. Do 7. mája musia riaditelia stredných škôl zverejniť kritériá na prijatie.

Najnovšie články