AKTUÁLNE: Budú padať teplotné rekordy! SHMÚ vydalo výstrahu vysokými teplotami v týchto mestách

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Každý deň sa vám snažíme prinášať najaktuálnejšie informácie o počasí na Slovensku. Keďže na Slovensku máme aktuálne tlakovú výš, je jasné počasie a potrápiť nás môžu aj extrémne teploty nad 30 stupňov. Informovala o tom TASR.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na utorok (25. 6.) výstrahy prvého stupňa pred vysokými teplotami. Platia pre niektoré okresy Bratislavského, Banskobystrického, Košického, Nitrianskeho a Trnavského kraja. SHMÚ o tom informuje na svojej internetovej stránke. V týchto lokalitách sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 stupňov Celzia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miroslava Slejzáková (@dennikreporterky) on

Vysoká teplota podľa meteorológov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Výstraha platí od 14.30 do 17.30 h. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami aj na stredu 26. júna. V niektorých okresoch môže byť až 34 stupňov Celzia.

Ako informoval portál imeteo, do Európy mieria extrémne horúčavy. Na vysoké teploty čakajú vo Francúzsku, Nemecku a Španielsku, no aj okolité štáty môžu rátať s nadpriemernými teplotami. Aj naše územie čaká nasledujúce dni veľmi horúce počasie, ktoré prinesie teploty cez hranicu +30 °C, no do západnej Európy mieri doslova extrém. Teploty budú prekračovať hranicu +40 °C a mali by padať absolútne teplotné rekordy pre mesiac jún.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Prešov 24 (@presov24) on

Zatiaľ čo v západnej Európy by malo byť najteplejšie v druhej polovici týždňa, tak v strednej Európe sa očakáva najteplejšie počasie v priebehu stredy. Na našom území budú teploty stúpať k +34 °C, no v Nemecku, v Poľsku, či v Česku budú teploty prekonávať hranicu až +35 °C, dodáva imeteo.

Juh a západ Slovenska potrápia v utorok vysoké teploty. Miestami môže teplota vzduchu vystúpiť až na 33 stupňov Celzia. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu 1. stupňa. Výstraha platí pre okresy v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Meteorológovia upozorňujú, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Očakávaná teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná,  ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká. Záchranári apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu. V čase obeda, od 11.00 do 15.00 h sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. Ak sa ľudia nevyhnú pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BanskáBystrica24 (@banskabystrica24) on

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková výš. Slnečno. Teploty 28 až 33 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 19 až 16 a najvyššie denné 30 až 33 stupňov C. Na strednom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 18 až 13 a najvyššie denné 28 až 32 stupňov C. Na východnom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 18 až 14 a najvyššie denné 28 až 32 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m malá oblačnosť, najnižšia ranná teplota 13 a najvyššia denná 24 stupňov C. Vo výške 1500 m malá oblačnosť, najnižšia ranná teplota 12 a najvyššia denná 20 stupňov C. Vo výške 2000 m malá oblačnosť, najnižšia ranná teplota 10 a najvyššia denná 16 stupňov C.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: