AKTUÁLNE: Česko zasiahli silné búrky, padali krúpy veľké ako pingpongové loptičky. Vieme, kedy prídu na Slovensko

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR

Predpoveď českých meteorológov, ktorí v stredu rozšírili varovanie pred silnými búrkami, sa splnila. Do Česka priniesli krupobitie – v stredočeskom meste Lysá nad Labem padali krúpy veľké ako pingpongové loptičky. Večer o tom informoval portál Novinky.cz a správu spracovala TASR.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Erik Riška (@erik_riska) on

Búrky mali, tak ako v predchádzajúcich dňoch, lokálny charakter. To znamená, že niektoré miesta zasypali krúpy, ale inde vôbec nepršalo. Vo štvrtok sa búrky podľa meteorológov presunú na východ republiky. Ďalej platí aj výstraha pred vysokými teplotami. Vo štvrtok sa takisto budú popoludňajšie teploty šplhať k 31 stupňom Celzia, uviedol portál Novinky.cz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Události Brno (@udalostibrno) on

Vysoké teploty zasiahnu veľkú časť územia Slovenska aj vo štvrtok. Na svojej webovej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal viaceré výstrahy. Meteorológovia očakávajú najväčšie horúčavy v okresoch Pezinok, Senec, Galanta, Šaľa, Komárno, Dunajská Streda, Nové Zámky, Trebišov Michalovce a Sobrance. Maximálna teplota vzduchu tam môže ojedinele dosiahnuť 35 stupňov Celzia. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ uvádza SHMÚ, ktorý vydal pre tieto okresy výstrahu 2. stupňa s platnosťou od 15.00 do 18.00 h. Výstraha 1. stupňa v rovnakom čase platí pre Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky, Košický kraj a časti Prešovského a Banskobystrického kraja. Teploty v týchto lokalitách môžu ojedinele vystúpiť na 33 až 34 stupňov Celzia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Denisa Rosolová (@denisarosolova) on

Intenzívne búrky na studenom fronte, ktoré sa vyskytovali v Nemecku, v Poľsku a v Česku sa dnes môžu ojedinele vyskytnúť aj na našom území. Front sa dostane bližšie k nášmu územiu. Informoval o tom portál imeteo. Na našom území sa v priebehu dnešného dňa môžu vyskytnúť búrky. Studený front, ktorý niekoľko uplynulých dní prinášal intenzívne búrky do Česka, Poľska, či Nemecka sa dnes posunie ďalej na východ a vo večerných hodinách by mohol priniesť búrky aj na naše územie.

Vo večerných hodinách (najskôr po 19:00) sa však môžu búrky vytvárať aj v rámci našich hôr, najmä v oblasti Považia a Kysúc, pričom búrkové bunky budú postupovať smerom k severu, doplnilo imeteo.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: