AKTUÁLNE: Dážď vytvára hrubé vrstvy ľadu. Na celom území Slovenska platí výstraha pred poľadovicou

Lucia Mužlová Ešte viac

Ilustračná foto: archív TASR

Po dňoch s nízkymi rannými teplotami, kedy sme z okien áut škrabali námrazu, sme si dnes ráno museli poradiť s tuhou vrstvou ľadu. Cez naše územie postupuje teplý front, ktorý prináša na mnohé miesta nášho územia dážď. Súčasne však aj mrzne a dážď tak vytvára silnú poľadovicu.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred poľadovicou. Tá sa v stredajších večerných hodinách vyskytne na celom Slovensku a pretrvá do štvrtka (9. 1.) do 10.00 h. Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj môžu vo štvrtok očakávať poľadovicu počas celého dňa až do polnoci. Správu uviedla TASR.

Ilustračná foto: archív TASR

„Poľadovica predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upozornil SHMÚ. Dodal, že výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Ako informuje imeteo.sk, od severu začalo vo večerných hodinách na našom území pršať. Teplý vzduch sa totiž nachádza zatiaľ len vo vyšších vrstvách, no v prízemnej vrstve mrzne. Vďaka tomu kvapalné zrážky na podchladenom zemskom povrchu namŕzajú.

Mrznúci dážď komplikuje dopravu na viacerých miestach severného Slovenska. Polícia informovala, že na severnej diaľnici D1 medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom sa stalo niekoľko škodových udalostí.

Veľké problémy hlásia aj z Oravy, kde sa vytvorila aj niekoľkocentimetrová vrstva ľadu. Problémy majú aj obyvatelia Žiliny, kde sú problémy najmä v kopcovitých častiach mesta. Na cestách ale aj chodníkoch si dávajte pozor.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: