AKTUÁLNE: Dnes ešte dážď, no od zajtra začína na Slovensku snežiť. Čaká nás snehová nádielka ako z rozprávky

Lucia Mužlová Ešte viac

Ilustračná foto: archív TASR - Lýdia Vojtaššáková

Katarína na blate a Vianoce na ľade. Ak by sme sa riadili touto pranostikou, zatiaľ nám vychádza. Sneh ešte do nízkych polôh na Slovensku nedorazil, to sa má od zajtra zmeniť. Dočkáme sa počas víkendu bielej periny?

Ako informuje imeteo.sk, počas dnešného dňa začne počasie na našom území ovplyvňovať oklúzny front. Zrážky nás čakajú už dnes, no ochladenie spolu s ktorým sa začnú zrážky meniť na snehové dorazia až zajtra.

Foto: archív TASR

Počasie na našom území začne v priebehu dnešného dňa ovplyvňovať oklúzny front, ktorý na naše územie prinesie kvapalné zrážky, ktoré zasiahnu predovšetkým juh a východ Slovenska. Až počas zajtrajšieho dňa začne počasie ovplyvňovať studený front za ktorým sa začne ochladzovať.

Za týmto studeným frontom sa nad naše územie začne prepadať chladnejší vzduch od severu v dôsledku ktorého sa začnú meniť zrážky z kvapalných na snehové. Už počas zajtrajšieho dňa začne hranica sneženia zo stredných polôh klesať od severozápadu na zhruba 700 až 800 m n.m.

FOTO TASR – Pavol Zachar

Hranica sneženia začne klesať ešte výraznejšie počas soboty. Z výšky 500 m n.m. začne od severu klesať aj do nížin. Súčasne však zrážky začnú ustávať a snehové zrážky sa tak očakávajú len na severe. Sneh tak ešte nenapadne.

V nedeľu dorazia ďalšie zrážky od juhozápadu, ktoré už môžu priniesť výraznejšiu snehovú nádielku. V nížinách sa očakáva dážď alebo dážď so snehom, ale od zhruba 400 m n.m bude snežiť a snehová pokrývka sa tak začne vytvárať predovšetkým na strednom a východnom Slovensku. Sneženie bude pokračovať aj počas pondelka.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: