AKTUÁLNE: Dnes o tejto hodine sa spúšťa inteligentná karanténa. Takto to bude fungovať

Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR - Michal Svítok

Interné testovanie aplikácie na smart karanténu bolo na strane štátu úspešné. Ako však informoval Úrad vlády SR, čaká sa na schválenie aplikácie od spoločností Apple a Google.

„Tieto spoločnosti aktuálne posudzujú, či aplikácia spĺňa ich interné predpisy, či dostatočne chráni používateľa a podobne,“ dodáva úrad vlády s tým, že predbežný odkomunikovaný termín spustenia aplikácie, najskôr v piatok o 15.00, zostáva nezmenený.

FOTO TASR – Michal Svítok

„Občanov prosíme, aby si pred príchodom na štátnu hranicu overili na korona.gov.sk, či je aplikácia v ostrej prevádzke,“ dodáva Úrad vlády SR. Spoločnosti Apple a Google podľa úradu vlády vykonávajú nad všetkými aplikáciami, ktoré súvisia s pandémiou, špeciálny dohľad.

Slovensko je treťou krajinou v Európe, ktorá takúto aplikáciu má. Podobne ako webstránka corona.gov.sk nestála aplikácia štát ani euro. Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího je táto aplikácia kľúčom v boji proti koronavírusu.

Ako bude fungovať smart karanténa?

Aplikácia bude občanov vyzývať, aby sa odfotografovali a preukázali tým svoju polohu. Pokiaľ tak neurobia, bude o tom informovaný regionálny úrad verejného zdravotníctva, a ten vyšle buď svojho pracovníka, alebo políciu. Za porušenie karantény hrozí pokuta 1 650 eur. V treťom dni domácej karantény by si mali mať možnosť občania objednať test na Covid-19 na mobilnom mieste. Ten by mal byť povinný.

FOTO TASR – Michal Svítok

Pri použití mobilnej aplikácie je nevyhnutné riadiť sa určitými pravidlami. Tie sa týkajú najmä umožnenia určitých funkcionalít mobilnej aplikácie. Osoba, ktorá udelila s používaním aplikácie súhlas, je napríklad povinná systémovo umožniť prístup k údajom o polohe mobilného zariadenia.

Najskôr bude potrebné vyplniť formulár na stránke korona.gov.sk. Určíte aj miesto svojho pobytu. Takto sa môžete vyhnúť tomu, aby bola v domácej karanténe aj vaša rodina. Následne si človek prichádzajúci zo zahraničia stiahne aplikáciu a registruje sa. Príde na hranicu, ukáže aplikáciu s kódom, ktorý bude nasnímaný, následne individuálnou dopravou ide domov. Aplikácia na pozadí funguje a bude človeka v karanténe monitorovať. Monitorovanie bude náhodné, nikto nebude vedieť, koľkokrát denne. Preto je nemožné, aby človek odišiel z domu a karanténu porušil. Za porušenie hrozí pokuta.

Ten, kto nemá smart telefón nemôže absolvovať smart karanténu. Ak sa doma nachádzate v domácnosti s rodinou, aj vaši rodinný príslušníci podliehajú domácej karanténe.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: