AKTUÁLNE: Dorazia k nám silné búrky, varuje aj SHMÚ. Na severe padali krúpy, zlé počasie nekončí

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje, že počas noci a celého pondelka (13. 5.) bude takmer na území celého Slovenska fúkať silný vietor. V tejto súvislosti vydal výstrahu prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Foto: pixabay

Výstraha prvého stupňa platí pre Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj od polnoci, pre Košický a Prešovský kraj od 4.00 h a pre Banskobystrický a Žilinský kraj od 5.00 h. “Miestami sa očakáva výskyt vetra s priemernou rýchlosťou okolo 12 metrov za sekundu, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu,” spresňujú meteorológovia. SHMÚ zdôrazňuje, že predpokladaná rýchlosť vetra je v danom ročnom období a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Búrky zasiahli včera popoludní viaceré miesta stredného Slovenska. Vyskytli sa najmä na Orave, kde priniesli stovky bleskov. Sprevádzané boli intenzívnym lejakom ale zaznamenané bolo aj krupobitie, ktoré v priemere dosiahlo do 1 cm.

Aké počasie nás čaká dnes? (pondelok 13.5.2019)

Oblačno, na západe prehánky. Teploty 9 až 14 °C. Na západnom Slovensku prevažne oblačno, prehánky, najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné teploty 11 až 14 °C. Na strednom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné teploty 9 až 13 °C. Na východnom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné teploty 9 až 13 °C.

Počasie na horách: vo výške 1000m prevažne oblačno, prehánky, najnižšia ranná teplota 3 °C a najvyššia denná teplota 8 °C, vo výške 1500m prevažne oblačno, prehánky, najnižšia ranná teplota 1 °C a najvyššia denná teplota 5 °C, vo výške 2000m prevažne oblačno, snehové prehánky, najnižšia ranná teplota -1 °C a najvyššia denná teplota 2 °C.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: