AKTUÁLNE: Hustý dážď síce ustane, no čaká nás niečo oveľa horšie. SHMÚ vydalo výstrahu

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: screenshot youtube

Intenzívny dážď takmer na celom území Slovenska by mal ustáť dnes v doobedňajších hodinách. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal aj výstrahu prvého stupňa pred lokálnymi povodňami.

Foto: flickr (GoToVan)

Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí pre Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Nitriansky, Prešovský a Žilinský kraj. „Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ varujú meteorológovia.

Výstraha prvého stupňa povodne z trvalého dažďa platí pre Brezno, Rimavskú Sobotu, Revúcu, Rožňavu a Gelnicu. „Vzhľadom na pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov,“ dodal ústav.

Počasie dnes ovplyvňuje studený front, ktorý sa na našom území vlní. Na viacerých miestach výdatne prší, lokálne napršalo už viac ako 30 mm. Informuje o tom imeteo.sk. Výdatné zrážky začínajú spôsobovať prvé komplikácie. Najmä v Banskobystrickom kraji stúpajú hladiny riek, Hron dosahuje miestami už 1. stupeň povodňovej aktivity.

Hustý dážď trápi už od skorých ranných hodín viaceré oblasti Slovenska. Najviac zrážok napršalo zatiaľ v Banskobystrickom kraji, kde za posledných 24 hodín spadlo plošne už aj viac ako 30 mm. Ojedinele napršalo aj viac, v oblasti Nízkych Tatier činí 24 hodinový úhrn zrážok už viac ako 50 mm.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: