AKTUÁLNE: Igor Matovič povedal, ako to bude s otváraním škôlok na Slovensku a letnými dovolenkami

Lucia Mužlová , TASR

Foto TASR/Pavol Zachar

Premiér Igor Matovič sa dnes opäť stretol s radou epidemiológov. V posledných dňoch sa mnoho informácií dozvedáme zo sociálnej siete Facebook, kam premiér veľmi rád uverejňuje niektoré informácie. Má to však mnoho negatív.

Článok pokračuje pod videom ↓

Okrem toho, že sa jedná často o nepresné informácie, ktoré sú následne vyvracané, ľudia premiéra kritizujú spôsob, ako sa k jednotlivým veciam vyjadruje. Trvalo dlhšie ako mesiac, kým začal Úrad verejného zdravotníctva oznamovať aktuálne čísla týkajúce sa koronavírusu. Do vtedy sa konali tlačové besedy, kde tieto správy vždy zverejnil niekto iný. Problém v komunikácii premiéra cez sociálne siete vidí aj minister Richard Sulík.

Kritika komunikácie cez sociálne siete

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Predseda koaličnej SaS Richard Sulík navrhuje, aby sa koalícia viac venovala internej komunikácii než odkazom cez média. Reagoval tak na status Igora Matoviča na sociálnej sieti. Zároveň chce, aby si premiér zachoval rovnaké morálne nároky na svojich nominantov.

„Na výmenu názorov a komunikáciu premiéra s členmi vlády nie je Facebook ideálna platforma. Prekvapuje nás, že Igor Matovič len včera vyzýval, aby sme si neodkazovali cez sociálne siete, a už dnes to sám robí,“ uviedol Sulík. Chcel by, aby koalícia viac komunikovala dovnútra než cez médiá.

Matovič v statuse kritizoval SaS aj v súvislosti s jej štátnymi tajomníkmi. Premiér si myslí, že má vláda unikátnu možnosť splniť sľuby, avšak varuje pred sabotovaním jej krokov. Rovnako poukázal, že od volieb neprešiel jediný deň, keď by si člen SaS „nekopol“ do vlastnej vlády.

Premiér dnes vyzval všetkých občanov

Foto: TASR/Dano Veselský

Témou dnešného brifingu bola Výzva – Nepokazme si to. Zúčastnili sa ho odborníci ale aj minister zdravotníctva Krajčí. Premiér hovoril o nízkych počtoch nakazených koronavírusom na Slovensku. Ľudí vyzýval k tomu, aby sme si to nepokazili. Zároveň spomenul aj veľké ekonomické straty, ktoré Slovensko postihli.

Ľudia by mali ďalej rešpektovať všetky opatrenia a hygienické nariadenia. Nemali by sme poľavovať a to napriek tomu, že prognózy sú v našej krajine pozitívne.

FOTO TASR – Pavel Neubauer

Profesor Vladimír Krčméry sa rovnako vyjadroval k pozitívnemu trendu. Na Slovensku máme dva rizikové okruhy. Jeden sú pendleri na hraniciach a teda importované prípady. Druhý okruh je riziko, kedy ľudia stratia obozretnosť, prestanú dodržiavať sociálny odstup a nosiť rúška. Bolo by to nebezpečné, môže to spôsobiť druhú vlnu šírenia, ktorá by mohla byť ešte horšia.

Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kálavská vyzvala ľudí k disciplíne. Nemali odkladať rúška, mali by dodržiavať hygienu, pravidlá osobnej ochrany. Rovnako by nemali zbytočne chodiť do obchodov a stretávať sa s rodinou a známymi.

Minister zdravotníctva pochválil občanov za disciplínu počas Veľkej noci. Prísne opatrenia priniesli pozitívne výsledky. Vírus sa nezačal šíriť exponenciálne. Stále máme pozitívne prípady, preto nemôžeme uvoľňovať opatrenia. Vtedy by tu mohla vzniknúť situácia ako v Taliansku alebo Španielsku. Opatrenia budeme uvoľňovať postupne. Najkľúčovejšie opatrenie je nosenie rúšok. Inšpirovali sa aj ostatné krajiny, má to zmysel. Situáciu monitorujú v DSS, v rómskych osadách aj na hraniciach.

Otvorenie škôl a škôlok

V nemocniciach by sa mali zriadiť provizórne škôlky pre deti zdravotníkov do 10 rokov. Nepredpokladá sa hromadné otváranie týchto zariadení. Ak dôjde k podobným opatreniam, bude to až v druhej fáze, ktorá začne platiť v stredu 6. mája.

FOTO TASR – Jakub Kotian

O otvorení materských a základných škôl pre deti pracovníkov v zdravotníctve sa diskutuje, potvrdil to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Ako dodal, v utorok chce na ústrednom krízovom štábe opäť túto tému otvoriť.

„Dlhodobo hovoríme o tom, že by sme chceli za nejakých prísnych bezpečnostných opatrení a na základe dobrovoľnosti otvoriť materské a základné školy pre pracovníkov v zdravotníctve a následne aj poradenské centrá,“ uviedol minister školstva. Poznamenal, že sú to témy, o ktorých diskutujú s hlavným hygienikom, a túto tému chce v utorok otvoriť aj na ústrednom krízovom štábe. Ten bude zasadať od 14.00 h.

Letné dovolenky

Profesor Krčméry vyzval ľudí, aby si dovolenky zariadili radšej na Slovensku. Je to bezpečnejšie a rovnako je možné, že do zahraničia sa do niektorých destinácií nebudeme môcť dostať. Tým, že budeme dovolenkovať v tuzemsku podporíme aj ekonomiku. Pri nízkych počtoch nakazených by sa v 4. fáze mali otvárať aj kúpaliská. Vodné plochy, ktoré nie sú bez vstupného zatiaľ nie sú doriešené. O všetkom sa ešte bude rokovať.

Najnovšie články