AKTUÁLNE: Martin zrejme na bielom koni nepríde. Vieme, kedy nás čaká prvé sneženie

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pixabay

Október bol na Slovensku teplotne väčšinou nadnormálny. Aký však bude november? Mrazy sú stále v nedohľadne a Martin zrejme na bielom koni nepríde. 

Meteorológovia tvrdia, že počas októbra boli v krajine veľmi odlišné typy počasia. Prvá dekáda mesiaca sa skončila ako teplotne podpriemerná aj bohatá na zrážky. V druhej a aj vo väčšej časti tretej dekády sme mali babie leto, ktoré bolo ako celok mimoriadne teplé. V posledných dňoch mesiaca sa výrazne ochladilo. Teraz sa však teploty opäť zvýšili a začiatok novembra je taktiež nadpriemerný. Bude tento mesiac snežiť?

Ako informuje imeteo.sk, počasie na našom území je síce daždivé, no aj naďalej je teplotne nadpriemerné. Dôvodom teplého a daždivého počasia na našom území je pretrvávajúca oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa presunula cez Nemecko ďalej nad Alpskú oblasť. Po jej prednej strane prúdi do našej oblasti teplý a vlhký vzduch, v ktorom sa tvoria početné zrážky.

Kedy sa ochladí a bude snežiť?

Foto: Jozef Kotulič [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Na to, aby sa u nás vyskytlo sneženie aj v stredných či nízkych polohách by sme potrebovali výraznejší vpád studeného vzduchu. Aby snežilo v nížinách, teploty by museli klesnúť na približne -10 °C. Meteorologické (krátkodobé a strednodobé), ale ani klimatické (dlhodobé) modely s takýmto výrazným ochladením momentálne nepočítajú. Teplota v tejto hladine by mala zostať okolo 0 °C minimálne najbližších 10 dní. V závere tohto týždňa sa síce sneženie môže objaviť, no len vo vyšších polohách na severe Slovenska.

Najnovšie predikcie rátajú s výrazne teplotne nadpriemerným budúcim týždňom, kedy by odchýlka od normálu na našom území mala dosiahnuť až okolo +6 °C. Aj tretí novembrový týždeň by mal byť podľa klimatických modelov výrazne nad priemerom. Sneženie v stredných a nízkych polohách je tak zatiaľ v nedohľadne a počas najbližších dvoch týždňov sa s vysokou pravdepodobnosťou nevyskytne. Veríme, že aspoň vianočné sviatky prinesú snehovú nádielku. O aktuálnom počasí vás budeme pravidelne informovať.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: