AKTUÁLNE: Na Slovensku je 101 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová , TASR , SITA Ešte viac

Foto: TASR/AP

Na Slovensku je 101 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 534 pozitívnych vzoriek a celkovo 17058 negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 635 osôb. 

Za včerajší deň celkovo otestovali 2042 vzoriek. Igor Matovič informoval, že problémom sú rómske osady. “Dnes vieme, že máme 5 pozitívnych lokalít a je v nich minimálne 31 pozitívne testovaných,” povedal premiér.

FOTO TASR – Pavol Zachar

Dobrou správou je, že na Slovensku sa z koronavírusu vyliečilo už 13 pacientov. Igor Matovič dnes na svojej tlačovke reagoval aj na situáciu na cestách, ktorá sa spolu s opatreniami vyskytla. Tvorili sa dlhé zápchy, niekoľkohodinové kolóny, policajti kontrolovali každého. Premiér povedal, že šlo o chybu a zlé pochopenie nariadenia. Malo ísť o námatkové kontroly. Igor Matovič priznal, že ho vzniknutá situácia mrzí.

Od dnes platia veľkonočné obmedzenia

  • Voľný pohyb osôb vláda obmedzí na obdobie od stredy 8. apríla od 00.00 h až do pondelka 13. apríla do 23.59 h.
  • Výnimkou sú:
  • cesty do a zo zamestnania a v spojitosti s výkonom podnikateľských činností,
  • nákupy,
  • návšteva lekára,
  • pobyt v prírode v rámci toho istého okresu,
  • pohreb príbuzného,
  • starostlivosť o príbuzného či susedská výpomoc.
  • V prípade Bratislavy a Košíc platí nariadenie v rámci mesta
  • zákaz pokojne sa zhromažďovať, s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti

Kontroly na cestách

FOTO TASR – Oliver Ondráš

Pokiaľ budete musieť ísť mimo svoj okres, ideálne bude mať so sebou potvrdenia. Pokiaľ cestujete za prácou, vezmite si aspoň pracovnú zmluvu. Pokiaľ máte trvalý pobyt v inom okrese, než v akom žijete, majte pri sebe napríklad nájomnú zmluvu, ktorou sa preukážete. Vždy pri sebe musíte mať občiansky preukaz.

Policajti v spojení s armádou budú robiť kontroly na hraniciach okresov, cestách R1 a R2 a na výpadovkách. Každý sa bude musieť legitimovať a vypísať dotazník, kde musí uviesť pravdivé informácie ohľadom účelu svojej cesty. Pokiaľ dodatočne Polícia SR zistí, že človek klamal, príde mu pokuta. Tá môže byť až vo výške 1659 eur, v prípade nenosenia rúška 1000 eur

Úveroví klienti si budú môcť odložiť splátky úverov

Úveroví klienti si budú môcť odložiť splátky, ak o to požiadajú. Vyplýva to z parlamentom schváleného návrhu novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19.

Foto: maxpixel

O odklad splátok úverov budú môcť v banke maximálne na deväť mesiacov požiadať bežní ľudia, ale aj SZČO, či malé a stredné firmy. Odklad splácania úveru sa však nevzťahuje na úvery poskytnuté formou povoleného prečerpania, či na kreditnú kartu.

Opatrenie sa týka aj iných úverových poskytovateľov. Ostatné spoločnosti budú môcť odložiť splátky úverov na tri mesiace, klient však bude mať možnosť požiadať o predĺženie o ďalšie tri mesiace. Týka sa to hlavne firiem splátkového predaja, ale aj ostatných veriteľov s povolením na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

Klient si o to musí požiadať

O odloženie splátok musí klient sám požiadať, nepôjde teda o plošný odklad splátok. Môže tak však urobiť kedykoľvek počas trvania epidémie, nemusí to byť hneď po prijatí zákona. Podmienkou je, že žiadateľ nesmie byť v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní ku dňu doručenia žiadosti.

Foto: pixabay

Rovnako tak dlžník nesmie byť v omeškaní so sumou najmenej 100 eur pri inom úvere u toho istého veriteľa. Žiadosť je možné podať písomne alebo elektronicky. Klienti aktuálne za odklad splátok nedostanú negatívny záznam v úverovom registri, ako tomu bolo za pôvodných podmienok.

Odklad neznamená odpustenie splátok

Odklad splátok neznamená ich odpustenie. Povinnosť zaplatiť splátky úveru sa odkladá na neskôr. Avšak klient si môže vybrať, či sa mu úver predĺži alebo sa rozhodne celkovú lehotu splatnosti zachovať a len si dá upraviť mesačné splátky s vyššou sumou. Zároveň sa úroky klientovi skumulujú za to obdobie, za ktoré nebude platiť.

Úver sa bude teda aj po dobu odkladu splátok ďalej úročiť. O spôsobe splatenia uvedených úrokov sa finančná inštitúcia dohodne s klientom. Odklad splátok sa síce musí poskytnúť bezodplatne, teda bez poplatkov za tento úkon, no tento zákaz sa nevzťahuje na zmluvný úrok za obdobie odkladu splátok úveru.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: