AKTUÁLNE: Na Slovensku je 19 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR - Michal Svítok

Na Slovensku je 19 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu večeru to bolo 105  pozitívnych vzoriek a 2033  negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 123 osôb, pričom dnes pribudlo zatiaľ 19 prípadov.

 

Vláda by mala rozšíriť núdzový stav na celý zdravotnícky sektor, teda okrem štátnych nemocníc aj na súkromné nemocnice, súkromné kliniky, úrady verejného zdravotníctva, záchranky, dopravnú zdravotnú službu a iné.

Dnes spustili online chat s odborníkmi

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) spustil online čet s odborníkmi, ktorí budú odpovedať na otázky o novom koronavíruse. Prvý začal o 9.00 h na profile NÚDCH na sociálnej sieti. TASR o tom informovala Zuzana Čižmáriková z NÚDCH.

Ak bude o službu záujem, nemocnica bude čet organizovať pravidelne. „Otázkam sa bude venovať primár urgentného príjmu Marcel Brenner, rovnako bude k dispozícii náš klinický psychológ Pavol Kardoš a aj naša epidemiologička Jana Boledovičová,“ uviedla Čižmáriková.

Aj rodičovská linka

Mesto Bratislava v spolupráci s detskými psychologičkami a dobrovoľníčkami zriadilo na čísle 0800 242 333 bezplatnú rodičovskú linku podpory. Magistrát tak chce pomôcť a poradiť rodičom, ktorí pre opatrenia na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu ostávajú s deťmi doma.

Situácia u našich susedov z Čiech

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Českej republike k stredajšiemu večeru zvýšil na 522. Pre Českú televíziu (ČT) to povedal český premiér Andrej Babiš. Oproti utorňajšiemu večeru pribudlo 72 potvrdených prípadov.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Twitteri v stredu napísal, že testovaných je stále viac ľudí, pričom sa do testovania zapojilo už 36 laboratórií. V utorok bolo podľa jeho slov na vírus testovaných 1362 osôb. Celkovo ich bolo v Česku otestovaných už 7664. Z 52 pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 je päť v ťažkom stave, píše spravodajský portál ČT24. Vyliečení zostávajú stále traja pacienti.

Foto: TASR/AP

V Česku od polnoci zo stredy na štvrtok začne platiť zákaz vychádzania bez rúška alebo inej ochrannej pomôcky zakrývajúcej tvár. Ďalším z prijatých opatrení v ČR v súvislosti s ochranou starších ľudí je, že do maloobchodných predajní s potravinami budú smieť v čase od 10.00 do 12.00 h vstúpiť len osoby nad 65 rokov.

Rozhodnutie prišlo podľa portálu Novinky.cz v čase, keď česká vláda čelí kritike vzhľadom na akútny nedostatok rúšok a iných ochranných pomôcok a ľudia sú nútení si rúška šiť sami. Do konca týždňa má do Česka prísť dodávka ochranných pomôcok z Číny. Ešte v noci na stredu minister vnútra Jan Hamáček oznámil, že s povinným nosením rúška sa počíta od momentu, keď ich bude dostatok.

Vedci zistili, že koronavírus nie je ako chrípka

Bolesti celého tela, bolesti hrdla, horúčka. Toto všetko znie ako príznaky prechladnutia či obyčajnej chrípky. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že toto môžu byť aj príznaky koronavírusu.

Nový koronavírus však nie je to isté ako sezónna chrípka. Podľa Sciencealert to zdôraznili odborníci. COVID-19, choroba zapríčinená koronavírusom, je smrteľná v približne 3,5 % potvrdených prípadov.

Foto: CDC/Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS

Infikovaných môže byť oveľa viac ľudí, ako si myslíme a pravdepodobne sú prenášači aj ľudia, ktorí si to vôbec neuvedomujú. Počet infikovaných je teda výrazne vyšší ako pri sezónnej chrípke, ktorá zvyčajne usmrtí 0,1 % pacientov. Viac sa dočítate v našom článku.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: