AKTUÁLNE: Na Slovensku je 23 nových prípadov nákazy koronavírusom

TASR Ešte viac

FOTO TASR - Pavol Zachar

Na Slovensku je 23 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 269 pozitívnych vzoriek a 5395 negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 292 osôb, pričom dnes pribudlo zatiaľ 23 prípadov. Testovaných bolo 747 vzoriek. Počty zo súkromných laboratórií ešte neboli započítané.

 Lietadlá doviezli na Slovensko materiál

Minister zdravotníctva SR Marek Krajči a člen permanentného krízového štábu, biochemik Róbert Mistrík boli v piatok pred 23.00 h na bratislavskom letisku M.R. Štefánika pri prílete dvoch čínskych lietadiel, ktoré priviezli zdravotnícke pomôcky, objednané štátom na zvládnutie boja s novým koronavírusom.

Podľa ministra boli súčasťou dodávky 2,2 milióna chirurgických rúšok a jeden milión krvných rýchlotestov na diagnostikovanie infekcie koronavírusu SARS-CoV-2. Dodávku objednávala Správa štátnych hmotných rezerv ešte pod vedením Kajetána Kičuru. „V rámci dodávky rúšok je 400.000 kusov dar čínskej firmy, zvyšných 1,8 milióna kúpil štát za 0,48 centov za kus,“ informoval Krajči.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

V prípade rýchlostestov, ktoré pomáhajú diagnostikovať nákazu až pri rozvinutých príznakoch infekcie je cena deväť eur za kus. Krajči i Mistrík však priznali, že nevedia, aká bude ich využiteľnosť. „Nevieme o aké presne testy ide, požiadali sme štátne inštitúcie, aby otestovali presnosť a podľa toho potenciálne navrhneme ich využitie,““ uviedol Mistrík. V prípade nových objednávok zdravotného materiálu uviedol, že priebežne sa vyhodnocujú ponuky.

Stav v Českej republike

V Českej republike bolo v sobotu ráno potvrdených celkovo 2422 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. V piatok ich pribudlo 373, čo je dosiaľ najväčší počet za jeden deň. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva, ktoré prevzal spravodajský server Novinky.cz.

Foto: TASR/AP

Nárast nových prípadov podľa správy súvisí aj s tým, že rýchlo rastie počet testovaných. Počas piatku vykonali zdravotníci celkovo 5247 testov. Naďalej platí, že ochoreniu COVID-19 v Česku podľahlo deväť ľudí a 11 sa uzdravilo.

Z Prahy medzitým prišla aj správa o tom, že český prezident Miloš Zeman odmietol vyhlásiť amnestiu, ktorú navrhoval advokát Petr Toman pre odsúdených na menej ako jeden rok s odôvodnením, že by to zmiernilo problémy rodín, ktorých člen je vo väzení pre menej závažné obvinenia.

Zemanov hovorca Jiří Ovčáček informoval, že prezident podnet Tomanovej kancelárie odmietol, „pretože je na rozdiel od svojich dvoch predchodcov zásadným odporcom amnestie“. „Okrem toho považuje tento podnet za škodlivý vzhľadom na súčasnú epidemiologickú a ekonomickú situáciu,“ napísal Ovčáček na sociálnej sieti.

Smutný taliansky rekord

V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 919 ľudí. Je to najvyšší denný nárast od 20. februára, začiatku vypuknutia pandémie. Počet mŕtvych tak stúpol na 9134, informovala v piatok večer spravodajská televízia Sky Tg24 s odvolaním sa na Úrad pre civilnú ochranu.

Foto: TASR/AP

Do tohto počtu nie ja započítaných 50 mŕtvych hlásených vo štvrtok z regiónu Piemont. Celkový počet infikovaných osôb – vrátane obetí a uzdravených – dosiahol 86.498. Predstavuje to nárast o 5909 prípadov oproti 6153 prípadom registrovaným vo štvrtok.

Z koronavírusu sa v Taliansku vyliečilo 10.950 ľudí, čo je o 589 viac ako vo štvrtok. Po piatich týždňoch od oficiálneho začiatku pandémie v Taliansku registruje táto krajina v tejto chvíli podľa najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa najviac nakazených na svete.

Na druhom mieste sú USA a tretia je Čína, ale vzhľadom na očakávané aktualizácie údajov v najbližších hodinách sa toto poradie zrejme zmení.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: