AKTUÁLNE: Na Slovensku je 28 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: TASR/AP

Na Slovensku je 28 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 835 pozitívnych a 29217 negatívnych vzoriek. Celkovo je u nás nakazených 863 osôb. Testovaných bolo 1411 vzoriek.

Česko začne uvoľňovať obmedzenia

Väčšina obmedzení v Česku v súvislosti s novým koronavírusom by sa mala skončiť 8. júna. Uvoľňovať sa však budú postupne, a to v piatich fázach. Na budúci týždeň sa spustí prevádzka trhov alebo autobazárov. V utorok o tom rozhodla česká vláda premiéra Andreja Babiša, informoval portál Novinky.cz.

Uvoľňovanie v 5 fázach

Najskôr bude uvoľňovanie po týždni, potom po dvoch, až do júna – celkovo pôjde teda o päť fáz. „Od 20. apríla budú sprevádzkované všetky remeslá a prevádzky na ne nadväzujúce, farmárske trhy, autobazáre a autosalóny a tréningové aktivity profesionálnych trénerov,“ uviedol minister obchodu a priemyslu Karel Havlíček po tlačovej konferencii vlády. Povolené budú aj svadby s účasťou do desať ľudí.

Najskôr obchody a prevádzky

Od 27. apríla sa začnú otvárať prevádzky s rozlohou do 200 štvorcových metrov. „Nesmú však byť v nákupných centrách väčších než 5000 štvorcových metrov,“ spresnil Havlíček. O dva týždne neskôr, čiže 12. mája, budú smieť otvoriť aj prevádzky do 1000 štvorcových metrov, posilňovne alebo fitness centrá. „Záujemcovia však nebudú smieť využívať sprchy a šatne,“ dodal Havlíček.

Pridajú sa aj služby

Foto: TASR/AP

V pondelok 25. mája sa otvoria letné záhradky, kaderníctva, soláriá, múzeá, galérie a zoologické záhrady. Otvoriť by mali nielen vonkajšie záhradky krčiem, kaviarní a reštaurácií, ale i tie, ktoré budú mať predaj cez výdajné okienko. Ako posledné sa otvoria 8. júna všetky prevádzky v nákupných centrách, takisto vnútorné priestory kaviarní a reštaurácií. Otvorené budú tiež hotely a divadlá, sprístupnené budú taxislužby.

Rúšok ani dodržiavania odstupu a prísnej hygieny sa však Česi tak skoro „nezbavia“. „Bez toho to nepôjde,“ povedal o uvoľňovaní obmedzení námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula. Harmonogram pre otvorenie prevádzok však vychádza z toho, že koronavírus bude pod kontrolou, vysvetlil ešte minister Havlíček. Nevylúčil zmeny podľa epidemiologickej situácie, dodali Novinky.cz.

V Dánsku znovu otvárajú niektoré školy

Návrat do škôl sa týka približne 10.000 detí v jasliach, škôlkach a na prvom stupni základných škôl. Školy musia spĺňať špeciálne požiadavky vrátane zabezpečenia dostatočného priestoru medzi jednotlivými žiakmi. Niektoré školy potrebujú na prípravu viac času a mali by sa otvoriť najneskôr budúci pondelok.

Foto: TASR/AP

Dánsko od 14. marca uzavrelo pre cudzincov svoje hranice. Znovuotvorenie škôl je podľa DPA prvým krokom krajiny smerom k uvoľneniu opatrení, ktoré boli zavedené na zastavenie šírenia nákazy. Reštaurácie, kaviarne, krčmy, divadlá a ďalšie zariadenia zostávajú zatvorené do 10. mája. Dánsko v utorok 14. apríla hlásilo 6496 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 299 úmrtí.

USA zaznamenali za 24 hodín rekordných 2228 úmrtí

Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín 2228 úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na utorkové údaje Univerzity Johna Hopkinsa.

Počet ľudí, ktorí zomreli v USA na ochorenie COVID-19 v priebehu jedného dňa, sa tak prudko zvýšil v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma dňami. Je to viac ako bilancia z 10. apríla, keď pribudlo 2108 obetí.

Foto: TASR/AP

Podľa údajov Univerzity Johna Hopkinsa so sídlom v americkom Baltimore ochoreniu podľahlo v Spojených štátoch už najmenej 25.757 ľudí, čo je najviac zo všetkých štátov na svete. Spojeným štátom patrí aktuálne aj prvenstvo v počte nakazených, ktorých je v krajine už vyše 608.000.

Mesto New York oznámilo, že do celkového počtu obetí pripočítalo ďalších 3778 ľudí. Ide o osoby, ktoré pravdepodobne zomreli na ochorenie COVID-19, ale na koronavírus SARS-CoV-2 neboli pozitívne testované. Celkový počet mŕtvych po pripočítaní tohto nového počtu tak stúpol na vyše 10.000.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: