AKTUÁLNE: Na Slovensku je 35 nových prípadov nákazy koronavírusom

TASR Ešte viac

Foto: TASR/AP

Na Slovensku pribudlo 35 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1360 pozitívnych vzoriek. 

K včerajšiemu dňu to bolo 1325 pozitívnych a 57421 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 3840 vzoriek. Z koronavírusu sa vyliečilo 67 ľudí, dvaja pacienti zomreli.

Maturity nakoniec nebudú

Maturitné vysvedčenie vznikne spriemerovaním predošlých známok z predmetov, postup zverejní ministerstvo školstva. Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii informoval minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Klasickú maturitu absolvujú iba študenti, ktorí s daným postupom nebudú súhlasiť.

Známka 1,5 sa bude zaokrúhľovať na 1. Priemernú známku žiakovi škola oznámi do 12. mája, oznámil Gröhling. Ak žiak s priemerom súhlasí, v tom momente zmaturoval.

Foto TASR: Jakub Kotian

Pri osemročných gymnáziách sa budú rátať známky od piateho ročníka. Ak žiaci nebudú súhlasiť s výslednou známkou, budú môcť absolvovať klasickú maturitu. Tento školský rok maturuje 41-tisíc študentov.

Nemocnica v Bojniciach má 16 pozitívnych zamestnancov

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach potvrdili do stredy (22. 4.) nákazu novým koronavírusom u 16 zamestnancov. Nemocnica o tom informuje na sociálnej sieti.

Títo zamestnanci nevykazovali podľa nemocnice žiadne príznaky ochorenia COVID-19. “Ale boli testovaní, lebo prišli do styku s pacientom z oddelenia neurológie, ktorého pozitivitu zachytila Univerzitná nemocnica Martin. Do dnešného dňa sme zabezpečili pretestovanie 350 z celkového počtu 736 zamestnancov,” uviedla nemocnica.

Lombardsko začalo s testovaním na protilátky

Taliansko začalo vo štvrtok v regióne Lombardsko s testovaním na protilátky proti chorobe COVID-19 spôsobovanej koronavírusom SARS-CoV-2. Cieľom je získať informácie o kolektívnej imunite obyvateľstva, čo úradom pomôže pri uvoľňovaní krízového režimu a opätovnom spúšťaní ekonomiky, informovala agentúra AFP.

Foto: TASR/AP

Úrady v Lombardsku, ktoré epidémia zasiahla najviac spomedzi všetkých talianskych regiónov, sa domnievajú, že informácie o miere premorenosti populácie koronavírusom, získané z výsledkov krvných testov, by prosperujúcemu priemyselnému regiónu mohli pomôcť vrátiť sa k obvyklému životu rýchlejšie a bezpečnejšie.

V husto osídlenom Lombardsku, ktorého metropolou je Miláno, zomrelo na koronavírus takmer 13.000 ľudí, čo je viac ako polovica z celkového počtu obetí epidémie v Taliansku.

Zdravotnícke úrady uviedli, že v Lombardsku bude každý deň vykonaných 20.000 testov. Najprv sa testujú tí, ktorí sú v najviac zasiahnutých provinciách: zdravotníci, ľudia v karanténe, ktorí majú príznaky koronavírusu, i tí, s ktorými boli v kontakte, ako aj osoby s miernymi príznakmi.

Foto: TASR/AP

S celoplošným testovaním protilátok začalo už aj Nemecko a v pláne to majú Fínsko i Británia. Stále je však veľa otázok o spoľahlivosti údajov získaných z týchto testov. Sérologické testovanie niektorí odborníci označujú za kontroverzné a nedôveryhodné. Ani protilátky v krvi totiž ešte nemusia znamenať, že človek je pred infekciou chránený a nemôže sa koronavírusom znova nakaziť.

Virológovia a epidemiológovia zatiaľ nemajú dostatok údajov o novom koronavíruse a musia extrapolovať informácie z minulých epidémií, ako bola napr. epidémia SARS v rokoch 2002-03, aby mohli urobiť predpovede. Nateraz sa domnievajú, že imunitu proti koronavírusu SARS-CoV-2 musí mať najmenej 60 až 70 percent populácie, aby sa prerušil prenos choroby.

Foto: TASR/AP

Nedávnymi štúdiami, napr. aj tou, ktorú v marci a apríli uskutočnil francúzsky Pasteurov inštitút, sa zistilo, že dosiahnuť tzv. kolektívnu imunitu je ťažšie, ako sa predpokladalo. Na strednej škole v departemente Oise vo Francúzsku, ktorá bola jedným z klasterov nákazy, totiž vedci zistili, že protilátky proti COVID-19 sa vytvorili len u 26 percent študentov, učiteľov a ich rodín.

Okrem toho podľa vedcov stále nie je známe, ako dlho trvá imunita voči koronavírusu, čo znamená, že existuje riziko, že tí, ktorí sa považujú za imúnnych, sa môžu znovu infikovať a preniesť vírus ďalej na ostatných.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: