AKTUÁLNE: Na Slovensku je 43 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: Netflix (Pandemic: How to Prevent an Outbreak)

Na Slovensku je 43 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 226 pozitívnych vzoriek a 4525 negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 269 osôb, pričom dnes pribudlo zatiaľ 43 prípadov. Testovaných bolo 912 vzoriek. Plus 60 vzoriek dodatočne od súkromných laboratórií, kde bol pozitívny 1 človek.

Testovať, testovať, testovať

Od piatka sa do testovania zapájajú aj súkromné laboratóriá, kapacita sa môže zvýšiť na 3-tisíc testov denne. Na brífingu po stretnutí so zástupcami laboratórií v SR o tom informoval predseda vlády Igor Matovič. Mení sa zároveň aj systém odoberania vzoriek, pred každou nemocnicou sa vybuduje vonkajšie odberné miesto.

Zabezpečiť sa tým má ochrana pre ostatných pacientov v nemocniciach, medzi ktorými sa dnes pohybujú potencionálne nakazení ľudia. „Chceme spoločne Slovensku pomôcť v tom, aby sme túto chorobu čím skôr zvládli,“ konštatoval premiér. Ako Matovič uviedol, na Slovensku sme testovali za posledné dva týždne v priemere 300 ľudí denne, čo bolo hlboko pod kapacitu laboratórií a našej potreby.

Testovať sa zatiaľ nemôže nechať hocikto

FOTO TASR – Jakub Kotian

Ako Matovič konštatoval, testovať sa bude na základe medicínskych pravidiel, pôjde teda o riadený proces. Uprednostňovať sa budú rizikoví pacienti, napríklad dôchodcovia alebo pacienti s respiračným ochorením. Až keď bude týchto ľudí málo, systém sa otvorí aj pre ostatných.

Rozšírením kapacít sa má nielen urýchliť vyšetrovanie, ale aj oznámenie výsledkov. O tých už budú informovaní aj ľudia s negatívnym výsledkom. O pozitívne testovanom pacientovi dostane podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího informáciu hneď aj jeho všeobecný lekár, ten má takémuto pacientovi každý deň telefonovať. Ako informoval šéf rezortu zdravotníctva, na Slovensku máme oficiálne vyliečených dvoch pacientov, bližšie informácie však neposkytol.

Pomôžu aj súkromné laboratóriá

Ako premiér konštatoval, zvoz odobratých vzoriek zabezpečia súkromné laboratóriá do všetkých laboratórií, bez ohľadu na to, či pôjde o ich vlastné, konkurenčné alebo štátne laboratórium. Túto časť práce na seba berie Asociácia súkromných laboratórií, a to bez nároku na odmenu. Ak sa časom ukáže, že súkromné laboratória nebudú napĺňať svoje kapacity, môžu testovať aj samoplatiteľov.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

„Som veľmi rád, že sa dnes dosiahla dohoda, ako efektívnym spôsobom zapojiť všetky testovacie kapacity, ktoré dnes súkromné laboratóriá môžu ponúknuť Slovensku,“ povedal za Asociáciu súkromných laboratórií generálny riaditeľ Alphamedical Peter Lednický.

Generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľubica Hlinková v mene všetkých zdravotných poisťovní ocenila tento prístup a deklarovala absolútnu súčinnosť v prioritizácii pacientov. „Napriek ťažkej finančnej situácii všetkých zdravotných poisťovní sme garantovali úhradu tohto výkonu smerom k súkromným laboratóriám,“ uzavrela.

USA má najviac potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na svete

Spojené štáty americké majú najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom na svete. Podľa najnovších údajov Johns Hopkins University majú v USA viac ako 85 500 pozitívnych testov, čo je viac ako v Číne (81 782) a v Taliansku (80 589). V počte úmrtí je to však stále Taliansko, ktoré ich má najviac, a to 8 215. Spojené štáty majú takmer 1 300 úmrtí spôsobených ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva, a v Číne ich je 3 291.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: