AKTUÁLNE: Na Slovensku je 66 nových prípadov nákazy koronavírusom

TASR , Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR - Jakub Kotian

Na Slovensku je 66 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 769 pozitívnych a 27981 negatívnych vzoriek. Celkovo je u nás nakazených 835 osôb. Testovaných bolo 1302 vzoriek.

K včerajším číslam neboli pripočítaní pacienti z domova sociálnych služieb v Pezinku. Jedná sa o 48 prípadov. 12 z nich je hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Zo 48 prípadov ide o 42 klientov a piatich zamestnancov.

Celkovo testovali v domove 78 klientov a 25 pracovníkov, ďalších 45 ľudí na testovanie z kapacitných dôvodov čaká. V zariadení boli prijaté viaceré opatrenia, napríklad ho stráži polícia, zvýšila sa hygiena a ľudia, ktorí mali pozitívne výsledky na chorobu sú oddelení od ostatných.

V Českej republike počet nakazených klesá

Počet osôb infikovaných novým koronavírusom sa v pondelok v Česku zvýšil o 68 a stúpol na celkových 6059. S odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva o tom v utorok informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Ide zároveň o najnižší denný nárast od 17. marca, keď pribudlo 67 nakazených. Server Novinky.cz však zároveň pripomína, že z dôvodu menšieho počtu testov býva počet nových prípadov cez víkend a počas sviatkov zvyčajne nižší.

V Česku evidujú doposiaľ 147 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 527 vyliečených pacientov. Testovaných bolo 131.542 ľudí, pričom len za uplynulých 24 hodín sa počet testov zvýšil o 3138.

Foto: TASR/AP

Prvý prípad ochorenia COVID-19 zaznamenali v ČR 1. marca. Česká vláda vyhlásila 12. marca z dôvodu šírenia nákazy núdzový stav. Platí pre územie celej krajiny na obdobie 30 dní. Poslanecká snemovňa parlamentu ČR rozhodla minulý týždeň o jeho predĺžení do 30. apríla.

Od 14. apríla však obyvatelia ČR môžu v odôvodnených prípadoch opäť vycestovať do zahraničia. Podľa ministerstva vnútra ide napríklad o úradné povinnosti, služobné cesty, pohreby alebo návštevu rodiny. Ak je pobyt v zahraničí dlhší ako 24 hodín, dotyčný je povinný po návrate absolvovať 14-dňovú karanténu.

Rakúsko uvoľňuje opatrenia

V Rakúsku začali v utorok platiť miernejšie opatrenia v boji s pandémiou nového koronavírusu. Svoje brány otvoria 14. apríla podľa informácií tamojšej vlády napríklad menšie obchody a stavebniny, píše denník Die Welt.

“Z ekonomického hľadiska chceme túto krízu prekonať čo najrýchlejšie a bojovať za každé pracovné miesto v Rakúsku,” povedal v sobotu rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Minulý týždeň avizoval plán uvoľňovania niektorých opatrení. Ide napríklad o menšie predajne s plochou do 400 metrov štvorcových, hobby markety či kvetinárstva.

Foto: TASR/AP

Platia pritom prísne hygienické opatrenia – počet osôb, ktoré môžu naraz vstúpiť do jednotlivých prevádzok je obmedzený (jedna osoba na 20 metrov štvorcových), zákazníci musia nosiť rúška a dodržiavať odstup. Obchodníci, ktorí vpustia dnu viac zákazníkov, môžu dostať pokutu až 3600 eur.

V ďalšej fáze uvoľňovania opatrení by mali byť od 2. mája znovu otvorené nákupné centrá, väčšie obchody a kaderníctva. Reštaurácie a hotely by sa mohli postupne začať otvárať od polovice mája, uviedol Kurz.

 “Som si stopercentne istý, že sme urobili a robíme správnu vec,” povedal kancelár v rozhovore pre denník Kurier zverejnenom v sobotu. V ten istý deň pre verejnoprávnu stanicu ORF uviedol, že Rakúsko pandémiu ešte neprekonalo a hrozba stále pretrváva. Izolácia a sociálny odstup sú naďalej dôležité, dodal.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: