AKTUÁLNE: Na Slovensku je 9 nových prípadov nákazy koronavírusom

Hyriaková Kristína , TASR

foto: TASR - Roman Hanc

Na Slovensku pribudlo 9 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Článok pokračuje pod videom ↓

K včerajšiemu dňu to bolo 9 pozitívnych a 1154 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 1163 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1437 pacientov, dnes pribudlo 11 vyliečených pacientov. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Situácia vo svete je stále vážna

Počet úmrtí na chorobu COVID-19 v USA prevýšil počet amerických vojakov, ktorí padli počas prvej svetovej vojny. Vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom štáte Maryland. Informovala o tom agentúra AP. Spojené štáty podľa oficiálnych údajov stratili v prvej svetovej vojne 116.516 vojakov. Počet potvrdených obetí pandémie nového koronavírusu v USA toto číslo v utorok prevýšil.

Zomrelo viac ľudí ako amerických vojakov vo vojne s Vietnamom

V Spojených štátoch sa koronavírusom nakazilo už približne 2,2 milióna ľudí a vyše 119.000 infikovaných zomrelo. Súčasnou pandémiou sú tak USA postihnuté najviac spomedzi všetkých krajín sveta. Počet obetí pandémie v Spojených štátoch už koncom apríla prevýšil počet amerických vojakov, ktorí zahynuli počas vojny vo Vietname, píše agentúra AFP.

FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Peking opäť zatvára školy

V čínskej metropole Peking zrušili v stredu najmenej 1255 plánovaných letov v súvislosti s opätovným rozšírením nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP. Zrušené lety predstavujú takmer 70 percent zo všetkých prichádzajúcich a odchádzajúcich letov z hlavných pekinských letísk. V hlavnom meste Číny v stredu pribudlo 31 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ich celkový počet tak za ostatných šesť dní stúpol na 137.

Rušia lety

Novým ohniskom nákazy je zrejme veľké farmárske trhovisko Sin-fa-ti. Miestne úrady momentálne testujú desaťtisíce ľudí, ktorí mohli prísť do kontaktu s nakazenými. Do karantény boli dané skoro tri desiatky obytných komplexov. Došlo tiež k opätovnému uzavretiu všetkých miestnych škôl. Úrady vyzvali obyvateľov, aby neopúšťali mesto, ak to nie je nevyhnutné. Uzavretých bolo aj 11 pekinských trhovísk a vydezinfikovaných tisíce prevádzok, v ktorých sa predávajú jedlá a nápoje. „Epidemiologická situácia v hlavnom meste je mimoriadne vážna,“ povedal v utorok hovorca mesta Sü Che-ťien. Viaceré čínske provincie už začali zavádzať povinnú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z Pekingu.

FOTO TASR – Lukáš Grinaj

Rekordy hlási Brazília

Brazília zaznamenala v utorok svoj najvyšší denný nárast v prípadoch nákazy novým koronavírusom od začiatku pandémie – za posledných 24 hodín má takmer 35.000 infekcií. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, na ktoré sa v stredu ráno odvolala tlačová agentúra AFP. Krajina, ktorá má druhý najvyšší počet prípadov nákazy a úmrtí na koronavírus na svete po Spojených štátoch, hlásila za posledných 24 hodín 34.918 nových prípadov a 1282 nových úmrtí.

Takmer milión nakazených

Brazília tak celkovo zaznamenala vyše 923.000 infikovaných a 45.241 mŕtvych. Odborníci tvrdia, že v krajine s 212 miliónmi obyvateľov sa robí nedostatočné množstvo testov, preto je pravdepodobné, že skutočné údaje sú oveľa vyššie. Smutný nový rekord z utorka nastal v čase, keď hlavná predstaviteľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Ameriky znovu vyjadrila obavy zo situácie v Brazílii.

„Brazília má 23 percent všetkých prípadov nákazy a 21 percent všetkých úmrtí v našom regióne. A nepozorujeme, že by sa prenos nákazy spomaľoval,“ uviedla na tlačovej konferencii Carissa Etienneová, riaditeľka Panamerickej zdravotníckej organizácie. Brazília mala problém stanoviť si stratégiu boja proti koronavírusu. Prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa stal známym prirovnaním koronavírusu k „miernej chrípke“, sa dostal do sporu so štátnymi a miestnymi úradmi za to, že na zastavenie šírenia nákazy využili obmedzujúce opatrenia v duchu „zostaň doma“.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Krajne pravicový líder argumentuje, že ekonomické dôsledky takýchto opatrení môžu byť horšie ako samotný koronavírus – a namiesto toho presadzuje liečbu chlorochínom a hydroxychlorochínom, hoci ich účinnosť na ochorenie COVID-19 je neistá.

Najnovšie články