AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudli 2 nové prípady nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR – Milan Kapusta

Na Slovensku pribudli 2 nové prípady nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1530 pozitívnych vzoriek. 

K včerajšiemu dňu to bolo 1528 pozitívnych a 189 415 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 160 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1396 pacientov, dnes pribudli 7 vyliečení. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Nový Zéland nemá žiadny aktívny prípad COVID-19

Ministerstvo zdravotníctva Nového Zélandu v pondelok oznámilo, že krajina nemá žiadny aktívny prípad ochorenia COVID-19. Posledný zostávajúci prípad, žena z mesta Auckland, je už 48 hodín bez príznakov a je tak podľa ministerstva považovaná za uzdravenú, uviedla agentúra DPA.

Foto: TASR/AP

Výkonný riaditeľ novozélandského ministerstva zdravotníctva Ashley Bloomfield skonštatoval, že táto osoba už môže opustiť izoláciu. “Je to naozaj dobrá správa pre dotyčnú osobu a povzbudenie pre zvyšok Nového Zélandu,” povedal. To, že krajina nemá žiadny aktívny prípad po prvýkrát od februára je “dôležitou značkou na našej ceste,” dodal.

“Ako sme však už predtým povedali, je treba zachovať opatrnosť v súvislosti s koronavírusom aj naďalej,” vyhlásil Bloomfield. Nový Zéland ohlásil posledný nový prípad nákazy novým koronavírusom pred 17 dňami. Krajina od vypuknutia pandémie zaznamenala celkovo 1504 infikovaných a 22 úmrtí.

Nový Zéland by mohol zrušiť obmedzenia prijaté v súvislosti s koronavírusom už v stredu (10. júna), pričom v platnosti by zostali iba prísne hraničné kontroly.

Slovinsko úplne otvára hranice pre ďalších 14 krajín, vrátane Slovenska

Slovinská vláda prijala v nedeľu večer nové pravidlá, ktoré umožnia občanom 17 krajín členských i nečlenských krajín EÚ vstupovať na územie krajiny od pondelka bez obmedzení, informovala agentúra STA. Občania susedného Rakúska, Chorvátska a Maďarska mohli cestovať do Slovinska bez zdravotných obmedzení na základe bilaterálnych dohôd už skôr.

Zoznam krajín, ktorých občania môžu voľne prekračovať hranice so Slovinskom, sa teraz rozšíril o Slovensko, Bulharsko, Cyprus, Českú republiku, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Island, Lotyšsko, Litvu, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.

Foto: TASR/AP

Krajiny boli zaradené do zoznamu na základe epidemiologického hodnotenia Národného inštitútu verejného zdravia. Ak sa situácia v niektorej z týchto krajín zhorší, môže byť zo zoznamu vyradená.

V ďalšom kroku smerujúcom k uvoľneniu hraničného režimu slovinská vláda zmiernila požiadavky na prekračovanie hraníc vo vzťahu k Rakúsku a Maďarsku, ktoré tvoria vnútorné hranice EÚ. Rozhodla sa povoliť prechod cez hranicu mimo určených kontrolných bodov pre občanov Rakúska (na hranici s Rakúskom) a občanov Maďarska (na hranici s Maďarskom), všetci ostatní musia zatiaľ používať iba vyhradené kontrolné body.

Na druhej strane však slovinská vláda zaviedla povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých prichádzajúcich zo Severného Macedónska bez ohľadu na štátnu príslušnosť alebo bydlisko.

Slovinsko už 15. mája vyhlásilo – ako vôbec prvá európska krajina – koniec epidémie koronavírusu na svojom území. V tejto dvojmiliónovej krajine doposiaľ zaznamenali 1485 infikovaných koronavírusom a 109 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: