AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo 14 ľudí nakazených koronavírusom

Kristína Hagarová , TASR Ešte viac

Foto: SITA/AP

Na Slovensku je 14 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 728 pozitívnych a celkovo testovaných ľudí  25 118. Na Slovensku tak máme spolu 742 nakazených. Za včerajšok bolo testovaných celkovo 1 580 ľudí.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) podpísal v piatok (10. 4.) nákup ďalších 88 pľúcnych ventilácií v súvislosti s pandémiou COVID-19. Šéf rezortu zdravotníctva to uviedol na sobotnom tlačovom brífingu. “Ministerstvo zdravotníctva sa pripravuje na scenár, že bude mať k dispozícii viac ako 1000 špičkových ventilácií pre celé územie Slovenska,” doplnil Krajčí.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Dodajú ďalšie prístroje

Na dodaní ďalších 300 prístrojov sa dohodla vláda s výrobcom dýchacích prístrojov Chirana Medical Stará Turá už pred týždňom. Prístroje má spoločnosť pre slovenské nemocnice dodať do konca júna. Nemocnice na Slovensku by sa mali v súvislosti s vývojom pandémie COVID-19 reprofilizovať v troch fázach. V súčasnosti nie sme ani v prvej vlne, keďže komunitný prenos nebol dokázaný. Na sobotnom brífingu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) po kontrole pripravenosti v nemocnici v Ružinove spadajúcej pod Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB).

Foto: TASR/AP

Pre pacientov sú pripravené lôžka

“Krízový koordinačný tím začal koordinovať všetkých ústavných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, teda nielen štátne nemocnice, ale aj neštátne nemocnice a súkromných poskytovateľov. Snažíme sa vytvoriť reprofilizačnú schému tak, aby ústavná zdravotná starostlivosť bola kvalitne pripravená na nástup pandémie,” skonštatoval Krajčí.V úvodnej fáze je pripravených pre pacientov 500 lôžok.

Foto: TASR archív

Pripravené sú tri vlny

Ak sa táto kapacita naplní, respektíve ak sa dostaneme do fázy komunitného šírenia, pristúpi sa k trom vlnám reprofilizácie. V prvej vlne sa to bude týkať 11 kľúčových nemocníc s kapacitou okolo 2 200 lôžok. Druhá vlna bude zahŕňať kompletnú reprofilizáciu 22 vytypovaných nemocníc na celom území Slovenska. Tretia, zálohová vlna reprofilizácie by mala poskytnúť 31 000 lôžok. “Dúfam, že ju nebudeme musieť použiť,” poznamenal Krajčí.

Aké sú kapacity?

V hlavnom meste sa má prvá fáza týkať dvoch nemocníc spadajúcich pod UNB, a to Nemocnice Ružinov a nemocnice na Kramároch. Pavilón v ružinovskej nemocnici má mať kapacitu 133 lôžok. “Z ktorých 17 bude vyčlenených pre intenzívnu starostlivosť, kde dokážeme robiť na lôžkach ľahký a stredný typ ventilácie,” povedala riaditeľka UNB Renáta Vandriaková.

Foto: TASR/AP

Rovnako 133 lôžok bude pripravených aj v infekčnom pavilóne na Kramároch. Okrem toho štyri lôžka so špeciálnym typom pľúcnej ventilácie pre najťažších pacientov budú na oddelení intenzívnej medicíny, ich kapacita sa v prípade potreby môže zvýšiť na 16, neskôr sa môže rozšíriť aj na komplex operačných sál. Šéf rezortu zdravotníctva zároveň naznačil, že po veľkonočných sviatkoch sa uvažuje nad obnovením niektorých odložených operácií. Minister chce v utorok (14. 4.) hovoriť s hlavným hygienikom, ako by sa mohlo postupovať.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: