AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo 18 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová , SITA , TASR Ešte viac

Foto: TASR - Martin Baumann

Na Slovensku pribudlo 18 nových prípadov nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1607 pozitívnych vzoriek. 

K včerajšiemu dňu to bolo 1589 pozitívnych a 202 654 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 1257 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1448 pacientov, dnes nepribudol žiadny nový vyliečený pacient. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Prezidentka Čaputová je v domácej karanténe

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ruší svoj program a zostáva do piatka (26. 6.) v preventívnej domácej karanténe vzhľadom na to, že jeden zo zamestnancov prezidentskej kancelárie prišiel do kontaktu s osobou pozitívne testovanou na ochorenie COVID-19. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Podľa pôvodného programu sa mala Čaputová v stredu v Pezinku stretnúť s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom. Diskutovať mali o situácii v súvislosti s pandémiou, európskom pláne obnovy a o spoločnej priorite, ktorou je ochrana životného prostredia. Popoludní mala prezidentka prijať v Prezidentskom paláci predsedu Senátu Parlamentu Českej republiky Miloša Vystrčila.

 V Afrike začnú s testovaním vakcíny proti ochoreniu COVID-19

V stredu sa začne prvé testovanie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na africkom kontinente. Oznámili to výskumníci z Juhoafrickej republiky. Vakcínu vyvinutú vedcami z Oxfordskej univerzity už vyhodnocujú v rozsiahlych testoch vo Veľkej Británii a podobné testovanie spúšťajú aj v Brazílii, uviedla University of the Witwatersrand v Johannesburgu.

Oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, čo Južná Afrika informovala, že celkový počet prípadov koronavírusu v krajine presiahol v utorok 100-tisíc. To je takmer tretina všetkých zaznamenaných prípadov na africkom kontinente.

Testy vakcíny v Juhoafrickej republike by mali zahŕňať 2 000 účastníkov. Prví by mali byť zaočkovaní už tento týždeň v provincii Gauteng, kde sa nachádza ekonomická metropola krajiny Johannesburg i hlavné mesto Pretória.

Ostatných zaočkujú v provincii Západné Kapsko, ohnisku šírenia nákazy. Testovanie začína v čase, keď v Južnej Afrike začína zima a chrípková sezóna a tlak na nemocnice rastie, priblížil situáciu vedúci testovacieho tímu Shabir Madhi.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: