AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo 20 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Na Slovensku pribudlo 20 nových prípadov nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1720 pozitívnych vzoriek. 

K včerajšiemu dňu to bolo 1700 pozitívnych a 213 521 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 1801 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1466 pacientov. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Zoznam bezpečných krajín sa rozšíril

Zoznam menej rizikových krajín sa zúži o Bulharsko a Čiernu Horu. Rozšíri sa o krajiny, ako Holandsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Írsko. Z krajín mimo Európskej únie sú to Austrália, Nový Zéland, Japonsko, Južná Kórea a Čína. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽaNO) po štvrtkovom konzíliu epidemiológov a infektológov. Hlavný hygienik SR Ján Mikas podotkol, že zoznam sa môže naďalej meniť na základe aktuálnej situácie.

Foto: TASR/Martin Baumann

Premiér pripustil, že negatívny test pri príchode z „nebezpečných krajín“ by sa mohol nahradiť 5-dňovou karanténou a následným štátnym testom na piaty deň. Dôvodom je, že ľudia na hraniciach klamú a test nemajú, hoci je povinný. Upresnenie bude v nariadeniach hlavného hygienika. Ján Mikas povedal, že hranice zatvárať nechcú, pokiaľ je situácia priaznivá.

V júni bolo na Slovensku viac ako 130 nových ochorení, z toho 63 tvorili importované prípady. „Import bol jednak z krajín s vysokým rizikom, ale sčasti aj z krajín s nižším rizikom,“ podotkla. Priblížila že z vysokorizikových krajín bolo najviac prípadov z Ukrajiny a Veľkej Británie. Úplne neriziková krajina neexistuje. Poukázali tak na importované prípady z Českej republiky (17), Nemecka (3) a Rumunska (1).

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: