AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo 23 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová , TASR Ešte viac

Foto: TASR/AP

Na Slovensku pribudlo xx nových prípadov nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1630 pozitívnych vzoriek. 

K včerajšiemu dňu to bolo 1607 pozitívnych a 203 911 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 936 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1452 pacientov, dnes pribudli 4 noví vyliečení pacienti. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Prezidentka Čaputová nemá koronavírus

Prezidentka Zuzana Čaputová aj zamestnanec Kancelárie prezidenta SR, ktorý bol v kontakte s infikovanou osobou, majú negatívne testy na nový koronavírus. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. “Naďalej však zostávajú v platnosti prijaté preventívne opatrenia a program prezidentky je až do výsledkov opakovaného testovania v najbližších dňoch zrušený,” doplnil Strižinec.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Desať miliónov prípadov nákazy dosiahneme na budúci týždeň

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že podľa jej očakávania prípady nákazy novým koronavírusom dosiahnu vo svete počet desať miliónov na budúci týždeň, a varovala, že vrchol pandémie v Severnej a Latinskej Amerike ešte len príde. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

V prvý mesiac tejto nákazy dostala WHO hlásenia o menej než 10 000 prípadoch. V posledný mesiac boli nahlásené takmer štyri milióny prípadov,” povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii.

Foto: TASR/AP

“Očakávame, že celkovo desať miliónov prípadov nákazy dosiahneme na budúci týždeň,” dodal šéf WHO. “Toto je vecné memento, že aj keď ďalej hľadáme vakcíny a lieky, máme naliehavú zodpovednosť urobiť všetko, čo môžeme, s prostriedkami, aké máme teraz, aby sme zastavili prenos a zachraňovali životy,” zdôraznil Tedros.

Nový koronavírus zabil najmenej 477 500 ľudí a nakazilo sa ním takmer 9,3 milióna osôb, ako ukazujú údaje zhromaždené z oficiálnych zdrojov agentúrou AFP. Koronavírus sa začal šíriť vlani v decembri z Číny, kde ho prvýkrát zistili. Riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan varoval, že koronavírus v Severnej a Latinskej Amerike stále vyčíňa a na zastavenie jeho šírenia je nutná veľmi dôrazná reakcia vlád.

“Epidémia v Amerikách je vo všeobecnosti stále intenzívna. Obzvlášť intenzívna je v Strednej a Južnej Amerike,” povedal Ryan. “Vidíme neustále a znepokojujúce pokračovanie tohto trendu, pričom mnoho krajín zaznamenalo za posledný týždeň 25- až 50-percentný nárast prípadov. Žiaľ, pandémia v mnohých krajinách v oboch Amerikách ešte nedosiahla vrchol,” vyhlásil Ryan. To podľa neho “pravdepodobne vyústi do neustáleho pribúdania prípadov nákazy a úmrtí”.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: