AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo 24 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: TASR - Pavol Zachar

Na Slovensku pribudlo 24 nových prípadov nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1951 pozitívnych vzoriek.

K včerajšiemu dňu to bolo 1927 pozitívnych a 233 436 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 2336 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1514 pacientov. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Parlament schválil zasielanie telefónnych čísel hygienikom

Telekomunikační operátori budú hygienikom zasielať telefónne čísla ľudí, ktorí pred návratom na Slovensku vycestujú do epidemiologicky rizikovejšej krajiny. Zároveň bude za nedodržanie karanténnych opatrení hroziť pokuta až do výšky 5 000 eur, oproti súčasnej výške 1 650 eur.

Parlament totiž v stredu v skrátenom konaní definitívne schválil novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá zároveň zavádza nový priestupok nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení z krajiny, ktorá nie je označená ako epidemiologicky bezpečná. Novela teraz poputuje na podpis prezidentke.

Vládou schválený materiál pritom umožňuje Úradu verejného zdravotníctva SR žiadať od operátorov telefónne čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín. Operátori majú pre tento účel dostať právo na nevyhnutný čas spracúvať lokalizačné údaje užívateľov aj bez ich súhlasu.

Tí majú zároveň prostredníctvom SMS správ informovať svojich zákazníkov v zahraničí o epidemiologickej situácii a ich povinnostiach v súvislosti s pandémiou po príchode späť na Slovensko.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: