AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo 7 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová

Foto: TASR/Oliver Ondráš

Na Slovensku pribudlo 7 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1391 pozitívnych vzoriek. 

Článok pokračuje pod videom ↓

K včerajšiemu dňu to bolo 1384 pozitívnych a 75866 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 5472 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 423 pacientov, dnes pribudlo ďalších 61 vyliečených. Pribudli aj dve nové úmrtia. Informuje o tom portál Hnonline.

Situácia s pendlermi

Pendleri sa nebudú musieť pri vstupe na Slovensko preukazovať negatívnym testom na ochorenie Covid-19. Po rokovaní Ústredného krízového štábu o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Foto: TASR/Jaroslav Novák

„Pozerali sme na vývoj epidemiologickej situácie u nás aj v okolitých štátoch. Z toho dôvodu, že je relatívne priaznivá, rozhodli sme sa, že zrušíme povinnosť pre pendlerov pri každom vstupe na Slovensko preukázať sa negatívnym testom,“ konštatoval. Opatrenie, ktoré malo platiť od 1. mája, teda do platnosti nevošlo. Viac informácií sa dočítate v našom článku.

V Českej republike schválili predĺženie núdzového stavu do 17. mája

Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR schválila v utorok predĺženie núdzového stavu v krajine do 17. mája, a to v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Foto: TASR/AP

Hlasovanie pôvodne iniciovala vláda, ktorá sa snažila presadiť trvanie núdzového stavu až do 25. mája. V Poslaneckej snemovni nakoniec ale z celkových šiestich návrhov zvíťazil návrh Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM). Núdzový stav v Česku platí od 12. marca, samotná vláda ho môže vyhlásiť na 30 dní. Snemovňa núdzový stav už raz predĺžila, a to do konca apríla, hoci vláda žiadala o 11. máj.

Lockdowny môžu viesť k siedmim miliónom neželaných tehotenstiev

Obmedzenia pohybu obyvateľstva (tzv. lockdowny) by vzhľadom na koronavírusovú krízu mohli celosvetovo vyústiť do siedmich miliónov prípadov neželaného tehotenstva, tvrdí Populačný fond OSN (UNFPA).

Foto: TASR/AP

Narušenie zásobovania obchodov môže spôsobiť, že 47 miliónov žien v krajinách s nízkym a stredným príjmom zostane bez moderných antikoncepčných prostriedkov, varuje UNFPA so sídlom v New Yorku vo svojej najnovšej správe, z ktorej v noci na stredu citovala tlačová agentúra DPA. Daná analýza taktiež vykresľuje, že šesťmesačné lockdowny by mohli viesť k ďalším 31 miliónom prípadov rodového násilia, keďže ženy sa musia dlhodobo zdržiavať v domácnostiach.

Odklady programov zameraných na zákaz ženskej obriezky (FGM) a detských sobášov vzhľadom na koronavírusovú pandémiu podľa odhadov vyústia v priebehu nasledujúceho desaťročia do dvoch miliónov ďalších prípadov FGM a 13 miliónov ďalších detských sobášov, čomu by sa inak dalo predísť, uvádza UNFPA.

Foto: pexels

Hoci ide iba o hrubé odhady, tieto údaje ukazujú „katastrofálne dôsledky, ktoré čoskoro môže mať pandémia COVID-19 na ženy a dievčatá na celom svete“, vyhlásila riaditeľka UNFPA Natalia Kanemová.

Táto pandémia prehlbuje nerovnosť, a milióny ďalších žien a dievčat sú teraz vystavené riziku, že prídu o možnosť plánovať si svoj rodinný život a chrániť svoje zdravie. Práva žien musíme obraňovať za každú cenu,“ povedala Kanemová.

UNFPA spolupracuje s vládami jednotlivých krajín na posilnení zdravotníckych systémov, zabezpečení prístupu k základným službám a propagácii spoločenskej angažovanosti.

Generálny tajomník OSN António Guterres nedávno varoval pred „hrozivým globálnym nárastom“ domáceho násilia počas koronavírusovej krízy a vyzval vlády, aby zintenzívnili snahy o prevenciu násilia páchaného na ženách.

Najnovšie články