AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudol 1 nový prípad nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: TASR/Roman Hanc

Na Slovensku pribudol 1 nový prípad nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1503 pozitívnych vzoriek. 

K včerajšiemu dňu to bolo 1 502 pozitívnych a 151 778 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 2751 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1 256 pacientov, dnes pribudlo 11 vyliečených. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Aplikácia pre smart karanténu je pripravená

Aplikácia na kontrolovanie dodržiavania takzvanej smart karantény je zo strany štátu pripravená. Uviedol to Úrad vlády SR v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal tlačový odbor úradu. Aplikácia v súčasnosti čaká na schválenie od spoločností Apple a Google, ktoré posudzujú, či spĺňa ich interné predpisy a dostatočne chráni používateľa.

FOTO TASR – Michal Svítok

Uvedené spoločnosti vykonávajú nad všetkými aplikáciami, ktoré súvisia s pandémiou, špeciálny dohľad. Predbežný termín spustenia aplikácie bol ohlásený na piatok 22. mája o 15:00, podľa Úradu vlády SR sa na termíne spustenia zatiaľ nič nemení.

Úrad vlády žiada občanov, aby si pred príchodom na štátnu hranicu prostredníctvom stránky korona.gov.sk overili, či je aplikácia v ostrej prevádzke.

V Dánsku znovu otvorili múzea, kiná, divadlá i zoologické záhrady

V Dánsku mohli vo štvrtok znovu otvoriť múzeá, zoologické záhrady, divadlá, kiná a ďalšie obdobné kultúrne inštitúcie, ktoré boli zatvorené v dôsledku opatrení prijatých pre pandémiu koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

Pôvodne bolo ich otvorenie zamýšľané až 8. júna. Kodaň sa však rozhodla umožniť im okamžité otvorenie po stredajšom odobrení v dánskom parlamente a tiež v reakcii na tvrdenia miestnych zdravotných úradov, že šírenie vírusu sa spomalilo.

Foto: TASR/AP

“Bola to čistá radosť. Konečne môžeme začať,” opísal svoje pocity pre dánsku verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu stanicu DR riaditeľ dánskeho prírodovedného múzea Peter Kjargaard. Vyjadril nadšenie z toho, že jeho múzeum bude môcť návštevníkom predviesť novú expozíciu dinosaurov, hoci jej príprava bude trvať ešte aspoň mesiac.

Nie všetky dánske múzeá však otvorili už vo štvrtok. Viaceré avizovali, že návštevníkov začnú prijímať až cez víkend či na budúci týždeň, informuje AFP.

V súlade s dohodou, ktorú v stredu večer dosiahli poslanci dánskeho parlamentu, ostanú hranice krajiny vo všeobecnosti uzavreté. Od začiatku budúceho týždňa však pribudnú výnimky a do Dánska budú môcť prichádzať ľudia s trvalým pobytom v niektorej zo severských krajín a tiež Nemecka, ktorí budú chcieť navštíviť príbuzných a blízkych alebo aj nehnuteľnosť, ktorú v krajine vlastnia.

V Dánsku od 15. mája mohli znovu – po dodržaní prísnych hygienických opatrení a vzájomných odstupov – otvoriť predškolské zariadenia. Do škôl sa od tohto termínu mohli taktiež vrátiť žiaci nižších ročníkov základných škôl, ku ktorým tento týždeň pribudli aj žiaci vyšších ročníkov. Stredné školy by v krajine mali otvoriť už čoskoro.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: