AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudol 1 nový prípad nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: TASR - Oliver Ondráš

Na Slovensku pribudol 1 nový prípad nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1665 pozitívnych vzoriek. 

K včerajšiemu dňu to bolo 1664 pozitívnych a 208 904 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 62 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1464 pacientov, pribudli 3 vyliečení. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Prezidentka sa zapojila do kampane na liečbu a vývoj vakcíny

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa počas víkendu zapojila do celosvetovej kampane s Global Goal Unite zameranej na liečbu a vývoj vakcíny na ochorenie COVID-19. Pridala sa k svetovým politikom ako Angela Merkelová či generálny tajomník OSN António Guterres a populárnym osobnostiam ako Justin Bieber či Shakira. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

“Cieľom kampane je podporiť vývoj vakcíny a liečby na COVID-19 tak, aby bola dostupná pre každého na svete,” vysvetlil Strižinec s tým, že hlava štátu vystupovala aj v upútavke na koncert, ktorý vysielali mnohé svetové stanice. Čaputová sa prihovorila videom aj na darcovskom online samite svetových lídrov. Pripomenula finančný príspevok vo výške 750.000 eur, ktorý sa Slovensko zaviazalo poskytnúť v máji.

Počas samitu Čaputová vyzdvihla slovenský výskum vrátane slovenského testu na COVID-19. “Patríme medzi krajiny, ktorým sa zatiaľ najlepšie darí zvládať pandémiu. Ale vieme, že na to, aby sme túto krízu naozaj prekonali, musíme nad ňou vyhrať spoločne, nielen pár z nás. Potrebujeme liek. Dostupný pre všetkých bez rozdielu rasy, ekonomickej alebo politickej sily. Bez ohľadu na to, z ktorej krajiny či kontinentu pochádzame,” komentovala s tým, že Slovensko v tejto téme nestojí bokom.

Strižinec doplnil, že na samite vyzbierali sumu 6,15 miliardy eur na vývoj vakcín proti novému druhu koronavírusu. Hlavným partnerom Európskej komisie v tejto kampani je mimovládna americká organizácia Global Citizen. Ďalšími partnermi kampane sú Bill & Melinda Gates Foundation, Bloomberg Philanthropists, Wellcome Trust a Organizácia Spojených národov.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: