AKTUÁLNE: Na Slovensku v máji sneží. Treba rátať aj so silným vetrom a dažďom, varuje SHMÚ

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR

Na juhovýchode Slovenska treba v utorok počítať so silným vetrom, na severe zas so snežením. Na svojej stránke na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ΛППΛ ЯΛGΣ (@annarage_) on

Výstraha pred silným vetrom platí pre južné okresy Prešovského kraja aj okresy Poprad a Brezno do 14.00 h. Vietor tam môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 85 kilometrov za hodinu. Výstraha pred snežením platí do 10.00 h, spadnúť môže jeden až päť centimetrov nového snehu. Meteorológovia tiež v utorok očakávajú veľmi nízke hodnoty maximálnej dennej teploty. Tie by mohli dokonca prekonať súčasné rekordy. Napríklad v Poprade bola v minulosti 14. mája nameraná najnižšia maximálna denná teplota šesť stupňov Celzia, v utorok meteorológovia očakávajú štyri až deväť stupňov Celzia. Informujú o tom na sociálnej sieti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @arbarette on

Na mnohých miestach nášho územia aktuálne prší a to aj výdatnejšie. Nad našu oblasť však zateká chladnejší vzduch vďaka čomu klesá hranica sneženia a taktiež aj teploty. Spomedzi nižších polôh je aktuálne najchladnejšie v Tatranskej Javorine, kde je rovná nula. V Liesku na Orave je +0,2 °C, v Oravskej Lesnej +0,4 °C, v Rabči +0,5 °C.  Telgárt hlási +1,0 °C, Kremnické Bane +1,4 °C, Turzovka +1,6 °C a Čadca +2,1 °C. Vo všetkých týchto lokalitách aktuálne sneží a vytvára sa snehová pokrývka. Výška nového snehu sa dnes bude pohybovať do 5 cm, informuje imeteo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Peter Andris (@flyinggumolin) on

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž. Zamračené, občasný dážď. Teploty 7 až 12 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné 9 až 12 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 10 až 14 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšia ranná teplota 3 a najvyššia denná 6 stupňov C. Vo výške 1500 m prevažne zamračené, sneženie. Najnižšia ranná teplota -1 a najvyššia denná 3 stupne C. Vo výške 2000 m prevažne zamračené, sneženie. Najnižšia ranná teplota -1 a najvyššia denná 1 stupeň C.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: