AKTUÁLNE: Neznesiteľné horúčavy sú späť! Vieme, kde budú cez víkend teploty aj nad 35 stupňov

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR

Západ a juh Slovenska potrápia v najbližších dňoch horúčavy. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal na piatok (9. 8.) a sobotu (10. 8.) výstrahu 1. a 2. stupňa. Teploty môžu miestami dosiahnuť až 35 stupňov Celzia.

Výstrahy na tieto okresy

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Národné centrum vodného póla (@narodne_centrum_vodneho_pola) on

V piatok platí výstraha 1. stupňa pre okresy Senec, Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno a Nové Zámky. Meteorológovia tu popoludní očakávajú dosiahnutie maximálnej teploty vzduchu 33 stupňov Celzia. V sobotu majú byť teploty o niečo vyššie. V Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji bude platiť výstraha 2. stupňa pred vysokými teplotami. SHMÚ očakáva, že tu maximálna teplota vzduchu dosiahne 35 stupňov Celzia. V Banskobystrickom, Trenčianskom a Košickom kraji bude platiť výstraha 1. stupňa. Teplota tu môže stúpnuť na úroveň 33 až 34 stupňov Celzia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aneta Mišányová (@hypeann) on

Meteorológovia upozorňujú, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Ako informuje imeteo, počas dnešného a zajtrajšieho dňa očakávame na našom území kľudné počasie bez zrážok. Od juhu sa nad naše územie rozšíri výbežok vyššieho tlaku a po jeho zadnej strane k nám od západu začne prúdiť teplejší vzduch.

Teploty pôjdu nahor. Už dnes očakávame denné maximá na úrovni od +25 do +31 °C, chladnejšie bude len na Orave, Liptove a na Spiši, kde denné maximá dosiahnu +22 až +24 °C. Sobota bude na našom území veľmi teplá. Maximálne denné teploty budú dosahovať od +26 do +32 °C, na juhozápade Slovenska bude až do +35 °C. Na priamom slnku však môže byť aj viac.

V sobotu budú aj búrky

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

Ako ďalej informuje imeteo, v sobotu večer by mal nad naše územie doraziť zvlnený studený front, ktorý prinesie početnejšie zráźky. Na fronte sa budú tvoriť prehánky a búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Modely s nimi momentálne rátajú najmä v Trenčianskom kraji.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: