AKTUÁLNE: Ochladenie a pretrvávajúci silný vietor. Meteorológovia dokonca zaznamenali víchricu

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR AP

Každý deň sa vám snažíme prinášať aktuálne správy o počasí. Počas víkendu nás potrápil silný vietor, ktorý spôsobil problémy s elektrinou vo viacerých častiach Slovenska. V banskobystrickom kraji boli bez elektriny tisíce domácností. Ako bude dnes a v najbližšie dni?

Foto: pxhere.com

Najsilnejšie nárazy vetra meteorológovia zaznamenali počas uplynulej noci najmä vo vysokých polohách, a tiež na severe a západe Slovenska. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. V nižších polohách na niektorých miestach dosahoval vietor v nárazoch aj okolo 90 kilometrov za hodinu. V Poprade bola dve hodiny v noci priemerná rýchlosť vetra na úrovni 70 až 80 kilometrov za hodinu. „Teda sme tu zaznamenali víchricu,“ uviedol SHMÚ.

Silné nárazy vetra sa vyskytli aj v Prešove, Prievidzi či na Sliači. Tiež v Hurbanove, Telgárte, Lieseku a Bratislave. Na horských staniciach bol vietor ešte silnejší, avšak podľa meraní nedosiahol silu orkánu, pri ktorom musí priemerná rýchlosť vetra byť nad 33 metrov za sekundu, respektíve 120 kilometrov za hodinu. Najviac sa k tejto hodnote priblížil Chopok s priemernou rýchlosťou vetra o niečo viac ako 110 kilometrov za hodinu. Silno fúkalo aj na Skalnatom plese a Lomnickom štíte. Fotografie škôd spôsobených počasím môžu ľudia uverejniť vo fotogalérii nebezpečných javov na webovej stránke foto.shmu.sk.

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Slnečno. Teploty 5 až 10 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 4 až 1 a najvyššie denné 7 až 10 stupňov C. Na strednom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 3 až -2 a najvyššie denné 5 až 9 stupňov C. Na východnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 3 až -1 a najvyššie denné 5 až 9 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -2 a najvyššia denná 3 stupne C. Vo výške 1500 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -4 a najvyššia denná -1 stupeň C. Vo výške 2000 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -6 a najvyššia denná -4 stupne C.

0
Komentovať (0)