AKTUÁLNE: Od severu prichádza nová vlna sneženia. Vieme, ako sa zmení počasie v najbližších hodinách

Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR - František Iván

Posledné dni bolo počasie stabilné, tlakovú výš však postupne vystriedala hmla a zamračená obloha. Slnko vykuklo najmä na horách, v dolinách sa dala pozorovať inverzia. Aké počasie nás čaká najbližšie dni?

Foto: archív TASR

Ako na svojej stránke informuje imeteo.sk, počas dnešného dňa očakávame prevažne veľkú oblačnosť. Ojedinele sa bude vyskytovať aj sneženie, ktoré by malo byť slabé. Snehové zrážky sa očakávajú najmä v západnej polovici Slovenska. Maximálne denné teploty dosiahnu od -1 pri zamračenej oblohe po +4 °C pri malej oblačnosti.

Už včera však od severu prichádzala nová vlna sneženia. Včera mrzlo počas celého dňa, zrážky boli prevažne snehové a najmä v severnej časti Slovenska. Snežilo v Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. Väčšinou išlo o slabé prehánky, napadnúť malo do 5 cm nového snehu.

Teploty sú všade záporné, preto treba dávať pozor aj na poľadovicu. Hlavne v nižších polohách, kde sa môže objaviť aj dážď so snehom. Spolu so snehom však môže na horách stredného Slovenska fúkať aj silnejší vietor do 45 km/h, na hrebeňoch Tatier v nárazoch aj do 100 km/h. Výrazná zmena počasia sa však zatiaľ konať nebude. Nedávno sme vs upozorňovali na extrémne vysoký tlak a ústup tlakovej výše, ktorá priniesla mrazy.

Snehové správy

Foto: pixabay

Od pondelka sa situácia na našich zjazdovkách výraznejšie nezmenila. Snehová vrstva je stabilná – v oblasti Nízkych Tatier sa na technicky zasnežovaných zjazdovkách nachádza od 25 do 50 cm snehu, s výnimkou Vyšnej Boce, Jasnej a Závažnej Poruby, kde je to miestami do 80 cm snehu. O aktuálnych snehových správach informovala TASR.

Podobne to vyzerá vo Vysokých Tatrách, kde je snehová pokrývka na úrovni 30 až 50 cm, viac snehu je len na Štrbskom Plese. Na juhozápade Slovenska je 20 až 30 cm snehu, tu situáciu trochu vylepšilo víkendové sneženie. Z východoslovenských stredísk hlásia najvyššiu snehovú vrstvu a veľmi dobré podmienky Vyšné Ružbachy – 80 cm snehu, veľmi dobrá lyžovačka je však aj v Litmanovej, v Drienici, v Nižnej Polianke alebo v stredisku Poráč Park.

Podklad je premrznutý a tvrdý tvorený technickým, v severnejších lokalitách aj prírodným snehom, ktorý tvorí menšiu časť. Prevádzkovatelia v závislosti od teplôt pokračujú v technickom zasnežovaní, do rána miestami pripadol aj poprašok snehu – hlavne na strednom Slovensku. Rovnako ako včera, aj dnes prevláda vo vyšších polohách inverzia so slnečným počasím a teplotami nad nulou.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: