AKTUÁLNE: Odložte plavky, vytiahnite bundy a dáždniky. Výrazné ochladenie prinesie teploty pod 20 stupňov

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pexels

V uplynulých dňoch teplota vzduchu na území Slovenska vo viacerých lokalitách presahovala hodnotu 30 stupňov Celzia. Na západnom a strednom Slovensku meteorológovia v nedeľu zaznamenali v poradí šiesty tropický deň za sebou, pričom na východnom Slovensku išlo o desiaty takýto deň v rade.

Foto: pexels

Prichádza ochladenie

Ako informuje TASR, túto vlnu horúčav dnes ukončí prechod výrazného studeného frontu. Informuje o tom aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej internetovej stránke. Chladná vzduchová hmota, ktorá počas dnešného dňa začne prenikať nad územie Slovenska. “Slabé výškové prúdenie v kombinácii s pohoriami však spomalia postup frontu v našej oblasti, a preto sa front v našej oblasti zvlní, čo prispeje k veľkým teplotným rozdielom v rámci územia, ako aj zvýši možnosť výdatnejších zrážok v priebehu pondelka a utorka,” tvrdí SHMÚ.

Foto: pexels

Poobede dážď a oblačnosť

Podľa meteorológov sa v dnes začne ochladzovať. Teplotné maximá budú na krajnom západe a severozápade dosiahnuté ráno, respektíve dopoludnia, popoludní tu bude lokálne okolo 15 stupňov Celzia. “Vzostupu teploty bude brániť aj oblačnosť, ktorej bude na severozápade Slovenska najviac aj s najväčšou pravdepodobnosťou zrážok. Smerom na juhovýchod krajiny bude teplejšie a najmä v Košickom, miestami aj Banskobystrickom kraji a na Zemplíne ešte teplota môže prekročiť 30 stupňov Celzia,” tvrdia meteorológovia s tým, že neskôr popoludní bude teplotný rozdiel medzi severozápadom a juhovýchodom územia aj viac 15 stupňov Celzia.

Foto: pexels

Ako bude tento týždeň?

V utorok sa bude v oblasti SR vlniť studený front. Prinesie veľkú oblačnosť aj zrážky, ktoré môžu byť lokálne aj výdatnejšie. Teplota vystúpi väčšinou od 11 stupňov Celzia na severozápade do 23 stupňov Celzia na juhovýchode. “V ďalších dňoch sa v našej oblasti sformuje tlaková výš. Trochu sa oteplí, no budú chladné noci a v dolinách a kotlinách teplota lokálne klesne aj pod päť stupňov Celzia,” dodali meteorológovia.

Ešte dnes dosiahnu maximálne teploty +26 až +32 °C. Počas zajtrajšieho dňa to bude na juhu a východe od +25 do +32 °C, na severe a západe ale bude už len od +15 do +24 °C, informuje aj imeteo.sk. Na severozápade sa ochladí aj o viac ako 15 °C. V utorok sa ochladí už na celom území, teploty aj na severe a západe ešte klesnú. Na východe sa ochladí z pondelkových +25 až +32 °C, na +12 až +19 °C. Ochladenie tak bude miestami a viac ako 13 °C.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: