AKTUÁLNE: Po výdatnom snežení nastupuje hmla. SHMÚ v týchto oblastiach varuje pred poľadovicou a snehovými závejmi

Lucia Mužlová Ešte viac

Pred poľadovicou na západe krajiny a tvorbou snehových jazykov a závejov na väčšine územia Slovenska varuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke. Poľadovica sa podľa meteorológov môže vyskytnúť vo štvrtkových ranných hodinách na cestách Bratislavského, Trnavského, Trenčianskeho, a Nitrianskeho kraja. SHMÚ pre ne vydal výstrahu 1. stupňa. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Silvia Oberbüchlerová (@silviaoberbuchlerova) on

Možnosť tvorby snehových jazykov a závejov predpokladajú meteorológovia na väčšine územia SR a v tejto súvislosti vydali výstrahu 1. stupňa, ktorá platí počas celého štvrtka.

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž. Prevažne oblačno. Teploty -4 až 1 stupeň C. Na západnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty -3 až -6 a najvyššie denné -2 až 1 stupeň C. Na strednom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty -4 až -9 a najvyššie denné -4 až 0 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty -4 až -8 a najvyššie denné -4 až 0 stupňov C.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dagmar Kozárová Mišovcová (@dagmar_kozarova) on

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota -9 a najvyššia denná -4 stupne C. Vo výške 1500 m prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota -11 a najvyššia denná -6 stupňov C. Vo výške 2000 m prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota -13 a najvyššia denná -9 stupňov C.

V okolí Partizánskeho a Horných Ozoroviec je pre hmlu znížená dohľadnosť do 100 metrov, v okolí lokalít Hornej Stredy, Skalky nad Váhom a Hrádku do 200 metrov. Úseky R3 obchvat Hornej Štubne a obchvat Trstenej a úsek R4 obchvat Svidníka sú pokryté miestami kašovitým snehom do 1 centimetra. Snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony sú potrebné na ceste Stakčín – Ulič a pre všetku dopravu na ceste Srdiečko – Bystrá. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dagmar Kozárová Mišovcová (@dagmar_kozarova) on

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek na celom území Slovenska je prevažne mokrý alebo pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu hrúbky 1-3 centimetrov, miestami, najmä na cestách nižších kategórií, do 5 centimetrov.

Na ceste II/578 Skalka – Kremnica a na cestách III. triedy v lokalitách Námestovo a Trstená je na vozovke čerstvý až utlačený sneh hrúbky 5-10 centimetrov. Miestami zľadovatený sneh do hrúbky 3 centimetrov je na cestách III. triedy v okolí Turčianskych Teplíc. Podľa portálu Stella centrum sa za Turčianskymi Teplicami v smere na Kremnicu tvorí silná poľadovica.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Silvia (@sasanka_sissi) on

Všetky horské priechody (HP) sú zjazdné, povrch vozoviek je pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu hrúbky 1 – 3 centimetrov, na HP Huty, Veľké Pole a Cukmantel do 4-5 centimetrov. Na HP Herlianske Sedlo je čerstvý sneh hrúbky 5-10 centimetrov. HP Šturec, Soroška, Ďurďošík, Dargov, Biela Hora, Donovaly, Kremnické Bane, Besník, Čertovica, Príslop, Chorepa, Šútovce, Homôlka a Pezinská Baba majú povrch vozoviek mokrý.

Pozri aj: Prezident Andrej Kiska udelil vyznamenania týmto osobnostiam, trom aj in memoriam

TASR

0
Komentovať (0)