AKTUÁLNE: Poplatok za tretie auto až 500 eur. Toto sú pravidlá parkovania v Bratislave, ktorých spustenie sa očakáva v roku 2020

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR

Spustenie celomestských pravidiel parkovania by malo rezidentov v hlavnom meste, ktorí auto neparkujú na vlastnom pozemku, stáť minimálne 49 eur. TASR to potvrdil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Foto: pixabay

„Parkovacia karta pre prvé auto bude stáť na rok 49 eur, okrem bezplatného parkovania v mieste svojho bydliska bude k tomu pre domácnosť 100 hodín parkovania pre návštevy a tiež parkovanie zadarmo mimo svojej rezidentskej zóny na dve hodiny,“ informoval Vallo. Verifikoval aj navrhované sumy za druhé a tretie auto v domácnosti, 149, resp. 500 eur. „Na tieto výšky poplatkov sme prišli na základe prepočtov, aby sme mali investície do dopravy a aby systém fungoval v mestských častiach,“ uviedol.

Ďalšie informácie chce poskytnúť vo štvrtok (10.4.) na tlačovej konferencie magistrátu. Podľa dokumentu, ktorý má TASR k dispozícii, sa spustenie nového systému parkovania v prvých zónach očakáva v druhej polovici roka 2020.

Na tlačovej správe uviedol: „Tento návrh sme konzultovali s odborníkmi, starostami mestských častí aj poslancami, panuje na ňom zhoda. „Ak budú chcieť parkovať (ľudia bez trvalého pobytu v Bratislave), budú musieť mať trvalý pobyt.“ Magistrát chce takýmto spôsobom motivovať ľudí, aby si tu prihlásili trvalý pobyt, primátor chystá aj informačnú kampaň.

Tlačovú konferenciu si môžete pozrieť tu:

.primátor hlavného mesta Matúš Vallo o zavedení novej parkovacej politiky. Týka sa Bratislavčanov ale i ľudí, ktorí nemajú v Bratislave trvalý pobyt. 👉👉👉

Gepostet von .týždeň am Donnerstag, 11. April 2019

Rezidentské karty sa budú vydávať na domácnosť, pričom na jeden byt je možné vydať maximálne tri karty. Karta bude majiteľov oprávňovať parkovať zadarmo v parkovacej zóne, v ktorej má majiteľ auta trvalý pobyt. Mimo miesta bydliska, v iných častiach bude môcť s prvým autom parkovať dve hodiny zadarmo, následne bude platiť podľa tarify platnej pre mimobratislavských vodičov. Na druhé a tretie auto v domácnosti benefit dvojhodinového bezplatného parkovania v iných zónach neplatí.

Foto: pixabay

Parkovacie zóny budú navrhovať jednotlivé mestské časti, v širšom centre by mal byť časom spoplatnenia úsek dňa od 8. do 20. h, v mestských častiach, kde je problém skôr s večerným a nočným parkovaním, by sa malo spoplatnenie týkať tejto doby.

V meste by mali platiť štyri tarifné pásma za hodinové parkovanie, v centrálnej časti by sa mali v parkovacích zónach platiť dve eurá za hodinu, v okrajových štvrtiach by malo vyjsť hodinové parkovanie 50 centov. Návrh zavádza aj abonentské karty, pričom za abonentov sa považujú podnikatelia so sídlom prevádzky v zóne alebo majitelia nehnuteľností v zóne. Ceny abonentských parkovacích kariet budú diferencované podľa tarifných pásiem za hodinové parkovanie, od 1500 eur v centre až po 500 eur v okrajových štvrtiach.

0
Komentovať (0)