AKTUÁLNE: Prichádza konečne tá pravá zima? Na Slovensku má napadnúť aj 20 centimetrov snehu

TASR , Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: TASR Michal Svítok

Prichádza na Slovensko konečne poriadna zima? Podľa predpovedí by malo napadnúť 20 centimetrov snehu, malo by sa aj ochladiť.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na poľadovicu, ktorá sa počas noci na pondelok (4. 1.) bude tvoriť v niektorých regiónoch Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja. O výstrahe prvého stupňa informuje na svojom webe.

Ochladenie a zrážky

Meteorológovia pripomínajú, že tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Výstraha platí do pondelka do 8.00 h. Portál Imeteo však uvádza, že dnes a v utorok nás ešte čaká pomerne pokojné počasie. Oblačnosti bude menej a aj keď sa budú vyskytovať zrážky, bude to vo forme občasného dažďa, snežiť by malo len vo vysokých polohách.

FOTO TASR – František Iván

Napadne aj 20 centimetrov

V stredu sa však počasie začne meniť. V oblasti južnej Európy sa bude vyskytovať rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Prehĺbi sa tlaková níž, ktorá na Slovensko prinesie sneženie, ktoré môže byť aj intenzívne. Sneženie by mali priniesť aj ďalšie dni, keďže oblasť nízkeho tlaku by mala pretrvať. Do piatku by malo nasnežiť na celom území Slovenska, pričom najmenej snehu by malo spadnúť v nížinách.
FOTO TASR – Oliver Ondráš
Od stredných polôh by malo ísť o výdatné zrážky, do piatkového popoludnia by malo napadnúť od 5 do 20 centimetrov nového snehu. Najviac sa ho klasicky očakáva na Orave, na Spiši a na severovýchode Slovenska, kde môže byť snehu ešte viac. Zdá sa teda, že s príchodom nového roka sa predsa len dočkáme pravého zimného počasia.
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: