AKTUÁLNE: Pripravte sa na aprílové sneženie. SHMÚ tiež varuje pred povodňami a silným vetrom

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR

V nasledujúce dni sa ochladí, môže snežiť dokonca aj v nižších polohách. Informoval o tom portál imeteo. Spoločne s ochladením poklesne aj hranica sneženia. Najchladnejšie bude nielen na severe, ale aj na Záhorí, či v okolí Bratislavy. 

Ak však cestujete na západ alebo sever tak pozor. Cez víkend sa v Česku a v Rakúsku očakáva sneženie, ktoré môže priniesť aj niekoľko centimetrov nového snehu.

Foto: pixabay

V okrese Liptovský Mikuláš hrozí povodeň z topenia snehu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí do štvrtka do 11.00 h. Informuje o tom na svojej webovej stránke. „Vzhľadom na existujúce snehové zásoby v povodiach a plusové teploty je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch,“ informuje SHMÚ. Hladiny môžu dosiahnuť a prekročiť vodné stavy zodpovedajúce stupňom povodňovej aktivity. Vývoj hydrologickej situácie bude SHMÚ priebežne aktualizovať.

Veterno bude najmä na juhovýchode krajiny. Pre okresy Košice okolie, Košice mesto, Trebišov, Michalovce a Vranov nad Topľou platí výstraha prvého stupňa pred vetrom. V týchto lokalitách sa očakáva výskyt vetra, ktorý v nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť 65 – 80 kilometrov za hodinu. Výstraha platí do piatka 12. apríla do 18.00 h.

Do našej oblasti prúdi chladnejší vzduch. Prevažne zamračené, na juhu a východe občasný dážď. Teploty 8 až 13 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty 8 až 5 a najvyššie denné 10 až 13 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty 7 až 2 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 7 až 3 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne zamračené, najnižšia ranná teplota 1 a najvyššia denná 7 stupňov C. Vo výške 1500 m prevažne zamračené, najnižšia ranná teplota -1 a najvyššia denná 4 stupne C. Vo výške 2000 m prevažne zamračené, najnižšia ranná teplota -3 a najvyššia denná 1 stupeň C.

0
Komentovať (0)