AKTUÁLNE: Pripravte sa na extrémne ochladenie. Vieme, kedy teploty razom poklesnú aj o 20 stupňov

Lucia Mužlová Ešte viac

Z extrému do extrému. V závere mesiaca nás čaká výrazné ochladenie. V Európe totiž prevláda naozaj zaujímavé počasie. Zatiaľčo západ bičujú silné zrážky, vietor a mimoriadne silné búrky, v jej východnej polovici panuje Babie leto s vysokými teplotami a stabilným počasí.

Foto: archív TASR

Aj Slovensko čaká už čoskoro výrazná zmena v počasí. Teploty rapídne klesnú. Informuje o tom portál imeteo.sk. Počasie je na našom území už niekoľko dní nadpriemerné. Teploty stúpajú dennodenne aj 10 °C nad dlhodobý priemer, zaznamenané boli už viaceré rekordy.

V Taliansku napríklad taktiež zažívajú extrém od začiatku jesene. Denne majú tri búrky, čo je o 18 percent viac než v tom istom období vlani. A aj keď je sever pod dažďovými mrakmi. Na juhu sú rekordné horúčavy a nedostatok dažďových zrážok, ktoré vyvolávajú strach zo sucha. Taliansko pociťuje „vplyvy klimatickej zmeny, pričom výnimočné prejavy počasia sa stávajú bežnou vecou“. Krajina zažíva „bláznivú jeseň, ktorá sa zaraďuje medzi desať najhorúcejších jesení od roku 1800, pričom teplota presahuje priemer o 1,27 stupňa Celzia“.

Počasie na Slovensku

Foto: archív TASR

Do konca tohto týždňa očakávame ešte stabilné teploty. Dnes a zajtra teploty ešte dosiahnu letné hodnoty. Maximálne teploty sa dnes vyšplhajú na +21 až +26, zajtra bude podobne, miestami ešte teplejšie, pokračuje imeteo. Teploty budú do konca týždňa ešte nadpriemerné. Najteplejšie dni budú ten dnešný a štvrtok, v piatok a cez víkend budú už nižšie, no v najteplejších oblastiach stále cez +20 °C. Už v pondelok začne do oblasti východnej Európy prúdiť veľmi chladný vzduch od severu. Teplota v hladine 850 hPa (cca 1500 metrov) klesne na našom území z terajších +15 °C na 0 až -5 °C.

Teploty budú na danú ročnú teplotu naozaj nízke. Najnepríjemnejší bude teplotný šok, keďže len v priebehu troch dní, z nedele na utorok sa ochladí aj o viac ako 10 °C. Keď však porovnáme dnešných 25 stupňov s teplotou 6, ktorá nás čaká začiatkom novembra, je to obrovský rozdiel.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: