AKTUÁLNE: Prišli najhoršie dažde tohto leta. Vyskytli sa krúpy, búrky o sile supercely a povodne

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: Pixabay

V niektorých okresoch stredného a východného Slovenska sa môže počas stredy poriadne rozpršať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy druhého stupňa pred dažďom pre niektoré okresy Žilinského, Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

Intenzívne búrky

Podľa meteorológov môže pri intenzívnych dažďoch, prípadne búrkach, napadnúť miestami 55 až 80 milimetrov zrážok. „Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ uvádza SHMÚ. S výdatnejším zrážkami však treba počítať aj ďalších okresoch Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja, pre ktoré je od utorkového večera vyhlásená výstraha prvého stupňa pred búrkami. Spadnúť môže 20 až 40 milimetrov zrážok a vietor môže dosiahnuť v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ekaterina Shchipanova (@fazulka_kytica) on

Výstraha prvého stupňa pred dažďom je vyhlásená pre niektoré okresy Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Spadnúť môže 35 až 55 milimetrov zrážok. Všetky výstrahy platia predbežne od 20.00 h.

Supercela na východe

Počasie potrápilo východ krajiny aj počas utorka. Podľa portálu imeteo.sk zasiahla Východoslovenskú nížinu veľmi silná búrka, ktorá vykazovala črty supercely. „Supercela zasiahla okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance a postúpila do susednej Ukrajiny,“ uvádza imeteo.sk. Priniesla so sebou silné krupobitie, najväčšie krúpy mali priemer tri centimetre.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 4U-TAXI (Martin-Slovakia) (@4u_txi) on

Studený front nás bude ovplyvňovať aj počas dnešného dňa. Pôjde tak už o tretí deň, kedy sme pod vplyvom tohto studeného frontu. Na tomto studenom fronte sa počas včerajšieho dňa tvorili výrazné búrky a dnes nás čaká trvalý dážď. Dážď sa bude presúvať od juhozápadu smerom k severovýchodu.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: