AKTUÁLNE: SHMÚ varuje pred poľadovicou a hmlou. Takéto počasie nás čaká najbližšie dni

Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR - Pavol Zachar

Vodiči na západnom Slovensku by si mali dať v piatok v ranných hodinách pozor na tvorbu poľadovice. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe.

Foto: archív TASR/Štefan Puškáš

Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou platí pre okresy Skalica, Myjava, Senica, Malacky a Bratislava. „Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity ako napríklad pre dopravu, pohyb osôb a infraštruktúru,“ tvrdia meteorológovia s tým, že jej výskyt je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

SHMÚ varuje aj pred vetrom na horách, výstrahu prvého stupňa vydal na nedeľu 10. februára. Platí pre niektoré okresy v Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. V týchto lokalitách sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne v nárazoch 110 – 135 kilometrov za hodinu.

Vodiči by si mali dať pozor na hmlu, ktorá sa vyskytuje vo viacerých častiach Slovenska. Hmla s dohľadnosťou do 100 metrov je v lokalitách Kráľovský Chlmec, Trebišov, Sečovce a do 200 metrov v okolí Michaloviec, Petrovian, Vranova nad Topľou, Bratislavy, Triblaviny, Rusoviec a Jaroviec. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

SSC informuje, že všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až vlhký. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý. V hornatejších oblastiach Slovenska sú vozovky miestami pokryté vrstvou utlačeného až zľadovateného snehu do hrúbky troch centimetrov, v oblasti Záborského do päť centimetrov. Všetky horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký. Na horských priechodoch Herlianske sedlo, Vrchslatina a Podspády je na vozovke utlačený sneh do jedného centimetra, na horských priechodoch Zbojská a Huty je na vozovke miestami zľadovatený sneh do hrúbky jedného centimetra.

Foto: pixabay

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Prevažne polooblačno. Teploty 2 až 7 stupňov Celzia.

Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty -1 až -4 a najvyššie denné 4 až 7 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty -2 až -7 a najvyššie denné 2 až 6 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty -2 až -6 a najvyššie denné 2 až 6 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne polooblačno, najnižšia ranná teplota -7 a najvyššia denná 1 stupeň C. Vo výške 1500 m prevažne polooblačno, najnižšia ranná teplota -9 a najvyššia denná -1 stupeň C. Vo výške 2000 m prevažne polooblačno, najnižšia ranná teplota -11 a najvyššia denná -4 stupne C.

0
Komentovať (0)