AKTUÁLNE: Slnko a jarné počasie si užívajte do štvrtka. Teploty do +15 vystrieda koncom týždňa ochladenie

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pixabay

Prvá polovica februára bola na našom území veľmi teplá. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že teplota cez tieto dni bola o dva až štyri stupne Celzia vyššia ako normálny stav. Pomerne teplé počasie sa má podľa meteorológov udržať minimálne do štvrtka (21. 2.).

Foto: pixabay

Najvyššiu kladnú odchýlku zaznamenal SHMÚ na krajnom východe územia Slovenska. “V rámci Európy bola prvá polovica februára na dané pomery teplá až veľmi teplá najmä vo východnej časti, kde bola odchýlka od normálu miestami až okolo plus 6 stupňov Celzia,” informoval ústav.

Meteorológovia zároveň očakávajú, že až do utorka (19. 2.) budú pri prevažne slnečnom počasí teploty dosahovať väčšinou 9 až 14 stupňov Celzia, pričom veľmi teplo bude podľa nich aj v stredných polohách. “Výrazne chladnejšie bude cez deň len na miestach, kde sa udrží celodenná hmla alebo nízka oblačnosť. V stredu (20. 2.) a vo štvrtok (21. 2.) už bude pravdepodobne o niečo chladnejšie na celom území a neskôr sa miestami vyskytnú aj zrážky, ale priemerná denná teplota zostane na daný dátum aj tak nadnormálna,” dodali. K výraznejšiemu ochladeniu môže prísť podľa SHMÚ najskôr až v piatok (22. 2.) alebo v sobotu (23. 2.), avšak na tieto dni sa podľa ústavu nedá počasie predpovedať s istotou.

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková výš. Jasno až polooblačno, ojedinele hmla. Teploty 7 až 12 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 2 až -1 a najvyššie denné 9 až 12 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 1 až -4 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C. Na východnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 1 až -3 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Foto: pixabay

Počasie na horách: Vo výške 1000 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -3 a najvyššia denná 6 stupňov C. Vo výške 1500 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -4 a najvyššia denná 5 stupňov C. Vo výške 2000 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -6 a najvyššia denná 3 stupne C.

Od stredy by mala na Slovensku nastať zmena počasia. Od severozápadu postúpi cez naše územie studený front. Ten na celé naše územie prinesie oblačné počasie a najmä na severe a východe sa môžu vyskytovať aj zrážky. Väčšinou pôjde o zrážky kvapalné. Snehové budú len v najvyšších polohách. Už od piatka začne počasie na našom území ovplyvňovať ďalšia, mohutná tlaková výš a stabilné počasie sa tak vráti. Spolu s návratom slnečných dní sa vrátia aj vysoké teploty, ktoré budú stúpať až nad hranicu +10 °C.

 

imeteo.sk
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: