AKTUÁLNE: Svet zasiahla smutná správa. Zomrela slávna speváčka, dožila sa 81 rokov

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pixabay

Vo veku 81 rokov zomrela americká džezová speváčka a trojnásobná držiteľka Grammy Nancy Wilsonová. Oznámila to v piatok agentúra AP s odvolaním sa na speváčkinu manažérku Devru Hall Levy. 

Nancy Wilsonová podľa nej zomrela vo štvrtok po dlhej chorobe vo svojom dome v meste Pioneertown ležiacom na juhu Kalifornie.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sydney Chandler (@sydthewriter) on

V súlade s jej želaním sa nebudú konať žiadne pohrebné obrady. Spomienka na jej život a dielo prebehne zrejme až vo februári, teda v mesiaci jej narodenia.

Černošská speváčka s charakteristickými pop-džezovými vokálmi sa narodila v roku 1937 v štáte Ohio a na americkej hudobnej scéne pôsobila viac ako polstoročie.

Svoj prvý album vydala v roku 1959 a celkovo ich nahrala vyše 70. Kariéru, počas ktorej spolupracovala s viacerými známymi džezovými hudobníkmi ako Cannonball Adderley, George Shearing, Joe Pass, Ben Webster či Harold Land, definitívne ukončila až v roku 2011.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristoffer (@k_toffnyc) on

Súčasťou jej repertoáru bol aj blues, R&B a soul a nevyhýbala sa ani popovým skladbám. Sama sa odmietala stotožniť len s jedným hudobným štýlom a označovala sa za „piesňovú štylistku“ a „interpretku hudobných textov“. Predala milióny albumov, bola aj úspešnou koncertnou umelkyňou a vystupovala i v televízii, filme i rozhlase.

Veľké úspechy zaznamenala v 60. rokoch, keď vydala osem albumov, ktoré sa dostali do prvej dvadsiatky rebríčka hudobného časopisu Billboard. Práve z tohto obdobia pochádzajú jej najúspešnejšie hity ako Guess Who I Saw Today a (You Don’t Know) How Glad I Am. V tomto období sa angažovala aj v afroamerickom hnutí za občianske práva v USA.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ronald Douglas (@ronaldfdouglas) on

Prestížne ocenenia Grammy získala v rokoch 1965, 2005 a 2007. V roku 2004 dostala cenu NEA Jazz Masters udeľovanú hudobníkom, ktorí sa zaslúžili o rozvoj džezu. Od roku 1991 má tiež svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Nancy Wilsonová bola dvakrát vydatá. Jej prvým manželom bol džezový bubeník Kenny Dennis. Mala tri deti a päť vnúčat.

Vypočujte si jej najznámejší hit.

TASR

0
Komentovať (0)